PARADISO - WERDYKT JURY!!!

XIV edycja MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU BOSKA KOMEDIA 2021

Werdykt Jury Paradiso

z 10 grudnia 2021 r.

 

Jury w składzie:

Carlos Aladro (ES), Kristina Savickienė (LT),

Peter Carp (DE) oraz Geoliane Arab (FR) dnia 10 grudnia 2021 r.

 

ogłosiło werdykt, zgodnie z którym nagrody w wysokości 5000 zł otrzymują następujące produkcje:

 

  1.  Dwie nagrody dla zespołu aktorskiego spektaklu „Klub” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, z Akademii Teatralnej w Warszawie i TR Warszawa.

Pierwszą z nagród przyznajemy w uznaniu podjętego przez zespół trudnego wyzwania, jakim jest przedstawienie sytuacji kobiet we współczesnym świecie artystycznym.

Drugą z nagród przyznajemy za przekazanie ważnego artystyczno‑politycznego manifestu, doskonałego tak pod względem formy, jak i treści.

Przedstawienie kładzie nacisk na siłę zespołu przy jednoczesnym zachowaniu indywidualności każdej z aktorek.

 

  1.  Nagroda dla całego zespołu realizacyjnego Tomasz Fryzeł, Piotr Froń, Kinga Bobkowska, Adam Borysowicz za „Bezpieczne miejsce” z Teatru Łaźnia Nowa.

Twórcy przyglądają się niepewnej przyszłości młodych w czasie pandemii. Aktorka, aktor, autor tekstu i reżyser zaproponowali wspólnie inne doświadczenie teatralne: introspekcyjne i kontemplacyjne, delikatne, choć ściśle związane z ważnymi tematami bieżącymi – władzy, opieki, bezpieczeństwa i zagrożenia.

 

  1. Nagroda dla zespołu aktorskiego spektaklu „Hey U” w reżyserii Agnieszki Glińskiej z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

Przedstawienie, które pokazuje siłę pracy kolektywnej, a przede wszystkim umiejętność zachowania silnych indywidualnych osobowości w zderzeniu z dynamiką grupy. Spektakl pozwolił stworzyć portret pełnego obaw pokolenia, do którego należą sami aktorzy.

 

  1.  Nagroda dla reżysera Wiktora Bagińskiego za „Serce” z TR Warszawa

Za reżyserską umiejętność podejścia do spraw trudnych w sposób delikatny i żywy, a także za umiejętność uwolnienia pełnej siły przekazu aktorów.

 

  1.  Nagroda dla reżysera Beniamina Bukowskiego za spektakl „Arianie” z Narodowego Starego Teatru

Za reżyserską wizję powrotu do przeszłości w celu zrozumienia teraźniejszości. Reżyser, będący też autorem tekstu, stworzył spójny, dynamiczny i bardzo współczesny obraz świata, pełnego historycznych odnośników i złożonych tematów, wykorzystując zróżnicowane środki artystyczne.

 

  1.  Nagroda dla zespołu aktorskiego spektaklu „Darwin albo dzieci ewolucji” w reżyserii Magdy Miklasz, z Akademii Teatralnej w Warszawie, filia w Białymstoku

Za zaangażowanie w ambitne przedsięwzięcie, wymagające różnorakich talentów i wykorzystujące zachwycające aktorstwo i umiejętności lalkarskie.

 

  1.  Nagroda dla reżyserki Ramony Nagabczyńskiej, za „SILENZIO!” z Teatru Nowego z Warszawy

Za bezkompromisowy wybór artystyczny reżyserki, umiejętność dekonstrukcji kodów teatralnych oraz podważenie stereotypów zarówno społecznych, jak i artystycznych. Za odważną i dojrzałą koncepcję, precyzyjną estetykę i stworzenie własnego teatralnego świata.

Image removed.