Zwycięzcy 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu BOSKA KOMEDIA
ZWYCIĘZCY 15. edycji

14 grudnia 2022 roku, w czasie wieczornej gali w Teatrze Łaźnia Nowa został ogłoszony werdykt 15. MFT Boska Komedia. Jury przyznało łącznie 10 nagród. Najlepszym przedstawieniem festiwalu zostały „Łatwe rzeczy” w reżyserii Anny Karasińskiej, przyznano cztery nagrody aktorskie, trzy indywidualne dla: Dominiki Bednarczyk, Alony Szostak i Michała Kalety a także aktorską nagrodę zbiorową dla zespołu spektaklu „Imagine”. Nagrodę  z oryginalne ujęcie tematu otrzymał Jakub Skrzywanek, za scenografię i światła wyróżniono Katarzynę Borkowską, a muzyka zachwyciła jury w spektaklu „Cudzoziemka”. Dodatkowo nagrody specjalne otrzymali Marcin Wierzchowski i Michael Rubenfeld,  twórcy „Alte Hajm/ Stary dom” oraz Piotr Sieklucki, reżyser „NaXuj. Rzecz o prezydencie Zełenskim”.

W tym roku jury w siedmioosobowym składzie: Maria Rößler (Niemcy), Martin Glaser (Republika Czeska),  Artur Ghukasyan (Armenia), Luisa Hedo (Hiszpania), Christian Holtzhauer (Niemcy), Leman Yilmaz (Turcja), Vicențiu Rahău (Rumunia) samodzielnie określiło kategorie nagród.

GRAND PRIX dla najlepszego przedstawienia

Grand Prix dla najlepszego przedstawienia festiwalu oraz statuetkę Boskiego Komedianta otrzymały „Łatwe rzeczy” w reżyserii Anny Karasińskiej z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Grand Prix zostało przyznane jednogłośnie w uznaniu dla koncepcji i realizacji spektaklu, będącego wspólnym dziełem reżyserki oraz wyjątkowych aktorek, a zarazem protagonistek Ireny Telesz-Burczyk i Mileny Gauer. Wykorzystując swe życiowe i aktorskie doświadczenie, cichymi, a jednocześnie pełnymi determinacji głosami i oszczędnymi gestami, na niemal pustej scenie zapraszają one publiczność do wspólnego, zaskakującego siłą oczyszczającego humoru przeżycia.
Z mistrzowską precyzją i typowym dla jej twórczości minimalizmem estetycznym Anna Karasińska stworzyła wyjątkowe dzieło sztuki. „Łatwe rzeczy” służą do krytycznej refleksji na temat obrazowania rzeczywistości i dekonstrukcji mechanizmów społecznych i narracji przynależnych tradycyjnemu teatrowi. Staje się to możliwe dzięki wyjątkowemu doświadczeniu współtworzących spektakl aktorek. Ogniskuje on naszą uwagę na możliwości stawienia oporu wobec świata, jaką dają solidarność i wzajemne wsparcie kobiet w teatrze.

ŁATWE RZECZY

NAGRODY AKTORSKIE

Nagrodę za wybitne aktorstwo otrzymała Dominika Bednarczyk za rolę Konrada w „Dziadach” Adama Mickiewicza w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Intensywna obecność aktorki i jej wiara w moc tekstu stawiają kreowaną przez nią postać w centrum świata spektaklu. Aktorka ukazuje na wskroś ludzkie słabości, lęki i wątpliwości, jednocześnie oddając determinację, która decyduje o wewnętrznej sile Konrada.

DZIADY

Nagrodę za wybitne aktorstwo otrzymała Alona Szostak za rolę Róży w „Cudzoziemce” według Marii Kuncewiczowej w reżyserii Katarzyny Minkowskiej z Teatru Polskiego w Poznaniu. Używając bogatej palety środków aktorka oddała złożoność charakteru bohaterki, udowadniając, że jest artystką prawdziwie wszechstronną.

SZOSTAK

Nagrodę za wybitne aktorstwo otrzymał Michał Kaleta za rolę Jana Pawła II w „Śmierci Jana Pawła II” w reżyserii Jakuba Skrzywanka z Teatru Polskiego w Poznaniu za stworzenie sugestywnej postaci przy pomocy minimalistycznych środków aktorskich.

KALETA

Nagrodę za zbiorową kreację aktorską otrzymał zespół spektaklu „Imagine” w reżyserii Krystiana Lupy z Teatru Powszechnego w Łodzi i Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Wraz z reżyserem aktorki i aktorzy „Imagine” stają się współtwórcami przedstawienia,  tworząc na scenie żywy, dynamiczny kolektyw, a jednocześnie nie tracąc własnych indywidualności.

IMAGINE

NAGRODA ZA ORYGINALNE UJĘCIE TEMATU

Nagrodę za oryginalne ujęcie tematu w spektaklu „Śmierć Jana Pawła II” z Teatru Polskiego w Poznaniu otrzymał Jakub Skrzywanek. Łącząc na scenie rytuał z dokumentem, budując dialog między sacrum a profanum, tworzy on wyjątkową przestrzeń do refleksji w podzielonym społeczeństwie.

JAN PAWEŁ II

NAGRODA ZA SCENOGRAFIĘ I REŻYSERIĘ ŚWIATEŁ 

Nagrodę za scenografię i reżyserię świateł w spektaklu „Dziady” z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie otrzymała Katarzyna Borkowska. Artystka wpisała architekturę krakowskiego teatru w pomysł na scenografię i światła, tworząc konkretną, a jednocześnie duchową przestrzeń przedstawienia.

BORKOWSKA

NAGRODA ZA MUZYKĘ

Nagrodę za wykonywaną na żywo muzykę w spektaklu „Cudzoziemka” z Teatru Polskiego w Poznaniu otrzymali Wojciech Frycz i Orkiestra Antraktowa. Muzyka, którą słyszymy w przedstawieniu, rodzi się w sercu opowieści i jest silnie połączona z charakterem głównej bohaterki. Dotyka nas do żywego, będąc ważnym elementem dramaturgii.

CODZOZIEMKA

SPECJALNE WYRÓŻNIENIA

Specjalną nagrodę otrzymali Marcin Wierzchowski i Michael Rubenfeld, twórcy spektaklu „Alte Hajm / Stary dom” z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Ich przedstawienie zaprasza do międzypokoleniowego przepracowania wspólnej przeszłości i jej oddziaływania na współczesność, tworzy pole dialogu na temat uniwersalnych wartości człowieczeństwa, różnorodności i wzajemnego szacunku.

ALTE HAJM

Specjalną nagrodę otrzymał Piotr Sieklucki, reżyser spektaklu „NaXuj. Rzecz o prezydencie Zełenskim” z Teatru Nowego Proxima w Krakowie. Koncepcja stworzenia satyrycznej historii o komiku, który został prezydentem Ukrainy, mogła okazać się niefortunna w związku z obecną sytuacją międzynarodową. Jednak reżyser przedstawienia, łącząc poetykę wodewilu i innych popularnych form teatralnych, stworzył przedstawienie, które bawi publiczność, a jednocześnie każe jej skonfrontować się z wojenną rzeczywistością.

NAXUY

 

Tegoroczny 15. Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia trwa 10 dni, zostaną pokazane 32 spektakle, w tym 9 w konkursie głównym INFERNO, 10 w sekcji PARADISO, 10 w PURGATORIO oraz 3 spektakle stworzone przez twórczynie z Ukrainy.

Organizatorem  wydarzenia jest Teatr Łaźnia Nowa.

Festiwal dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Kraków,  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury i Instytutu Adama Mickiewicza.