I'M NOWHERE / ZNIKANIE w reżyserii Norberta Rakowskiego – pierwszy tytuł Boskiej Komedii 2023
I'M NOWHERE / ZNIKANIE plakat

Kto powinien decydować o naszym życiu? Prawo? Postęp medycyny? Sądy? Kościół? My sami? Czy jesteśmy wystarczająco odpowiedzialni, aby podejmować nieodwracalne decyzje?

 

I'M NOWHERE / ZNIKANIE jest teatralną medytacją na temat eutanazji, rozpiętą między performance’em, spektaklem dramatycznym a teatrem ruchu, w części oparta o nową, do tej pory niewystawianą sztukę Iwana Wyrypajewa Znikanie. Młoda artystka u progu światowej kariery postanawia poddać zabiegowi wspomaganego samobójstwa i podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej próbuje uzasadnić swą decyzję. Z doświadczeniem „dobrej śmierci” konfrontuje się rodzina podczas wspólnego śniadania, ale nie znajduje potrzebnych do tego słów. Powstałe w międzynarodowej koprodukcji przedstawienia zderza ze sobą różne postawy wobec eutanazji, stawiając najbardziej podstawowe pytania to, kto powinien decydować o naszym życiu. Czy leży ono w gestii prawa, medycyny, kościoła? W Hiszpanii eutanazja w konkretnych przypadkach jest dozwolona i legalna, w Polsce nie rozpoczęła się nawet poważna dyskusja na ten temat. Niespieszne, chwilami oniryczne przedstawienie Norberta Rakowskiego jest kolejnym apelem, byśmy znaleźli siłę, odwagę i możliwości, by ją podjąć. W międzynarodowym kolektywie aktorskim m.in. znakomita hiszpańska aktorka Socorro Anadón, a także znana z Łaźniowych spektakli „Śnieg” i „Strach i nędza IV RP” oraz  z wielu produkcji Teatru Polskiego we Wrocławiu i Teatru Studio w Warszawie Marta Zięba.

 

I'M NOWHERE / ZNIKANIE to międzynarodowa koprodukcja: Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu, madryckiego Teatros Del Canal i Festiwalu Boska Komedia. Spektakl znalazł się w programie Teatros del Canal na 25-lecie teatru wśród 30 spektakli przygotowanych przez wybitnych twórców światowego teatru, m.in. Susanne Kennedy, Pippo Delbono, Robert Wilson czy Ivo Van Hove. Polska premiera miała miejsce 22 września w Opolu, a widzowie w madryckim Teatros del Canal mieli okazję zobaczyć hiszpańską premierę spektaklu 5 października. 

JEDNA Z CZĘŚCI SZTUKI OPARTA JEST NA PRAPREMIEROWYM TEKŚCIE ZNIKANIE AUTORSTWA IWANA WYRYPAJEWA.

 

15 grudnia (piątek) o godz. 19.00 zobaczymy I'M NOWHERE / ZNIKANIE na Dużej Scenie w Teatrze Łaźnia Nowa.

bilety w sprzedaży już od 11 października 2023 r.

bilet normalny: 90 zł / bilet ulgowy: 70 zł

kup bilet: https://bilety.laznianowa.pl/index.php/repertoire.html?id=784

 

logoinstytuttccteatr opoleBoska Komedia 2023