KRAJOBRAZ PO BITWIE: grające NAGROBKI na Gali festiwalu Boska Komedia
Gala Finałowa

W czwartek 14 grudnia o 21.30 w Teatrze Słowackiego zagrają Nagrobki. Duet znany z udziału w projektach teatralnych m.in.: „Lepper, będziemy wisieć albo siedzieć” czy „Ale z naszymi umarłymi”, zadba o oprawę muzyczną tego uroczystego wydarzenia, podczas którego poznamy zwyciężczynie i zwycięzców  16. edycji Boskiej Komedii. Wstęp na galę jest wolny – pokażmy, jak świętuje Kraków!

fot. Dawid Stube

Krótka rozmowa ze Śmiercią, Teatr A. Fredry w Gnieźnie, fot. Dawid Stube

 

NAGROBKI tworzą dwaj artyści audiowizualni, absolwenci i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku - Maciej Salamon (gitara, wokal) i Adam Witkowski (perkusja, wokal). Swoją muzykę nazywają nekropolo. Zgodnie z tym, czego można się też spodziewać po zespole o tej nazwie, teksty wszystkich piosenek traktują o przemijaniu, śmierci i odchodzeniu. Idealnie wpasują się zatem klimat krajobrazu po bitwie”.

 

To w ten wieczór bowiem publiczność festiwalowa pozna werdykt Jury. Po obejrzeniu 7 wyłonionych przez grono selekcjonerek i selekcjonerów spektakli konkursowych, pięcioro członków międzynarodowego Jury przedstawi swój wybór. Oddanie oceny spektakli w ręce niezależnych, zagranicznych Jurorów daje dodatkową satysfakcję: pokazuje na ile dzieła polskiego teatru mogą być odczytane uniwersalnie, w innych kręgach kulturowych. Przypomnijmy – w skład Jury wchodzą w tym roku przedstawiciele teatru z pięciu regionów świata: z Indii Divya Bhatia, Chile - Carmen Romero Quero, Peter Marks z USA, Handan Salta z Turcji oraz Barbara regondi z Włoch.

 

Kto otrzyma statuetkę Boskiego Komedianta? Która produkcja, twórczyni i twórca zostaną szczególnie dostrzeżeni i w jakiej kategorii? Przypomnijmy – o Grand Prix walczą spektakle: „1989” Katarzyny Szyngiery, „DOBRZE UŁOŻONY MŁODZIENIEC” Wiktora Rubina, „GENIALNA PRZYJACIÓŁKA” Eweliny Marciniak, „JAK NIE ZABIŁEM SWOJEGO OJCA I JAK BARDZO TEGO ŻAŁUJĘ” Mateusza Pakuły, „MELODRAMAT” Anny Smolar, „NIEPOKÓJ PRZYCHODZI O ZMIERZCHU” Małgorzaty Wdowik, i „PEWNEGO DŁUGIEGO DNIA” Luka Percevala. Poprzeczka postawiona jest wysoko, na finał i koncertowe wręczenie nagród zapraszamy do Teatru Słowackiego już w czwartek o godz. 21.30.