POWRÓT DO REIMS // online
Director:
Text author:
Na podstawie „Powrotu do Reims” Didiera Eribona (© Editions Fayard, France)
w przekładzie Maryny Ochab (© Maryna Ochab)
Duration:
90 min. (bez przerwy)

//spektakl//nurt online//

Spektakl dostępny po zakupieniu karnetu, który obejmuje 5 spektakli. Cena karnetu to 5 zł za wszystkie - zakup możliwy na platformie PLAY KRAKÓW.

Bezpośredni link do spektaklu: https://playkrakow.com/pokaz/boska-komedia-2021

***

Spektakl inspirowany książką sławnego francuskiego socjologa Didiera Eribona. W młodości Eribon wyjechał z robotniczych przedmieść Reims i zamieszkał w Paryżu. Umożliwiło mu to coming out, otworzyło drogę do społecznego awansu, ujawniło także poczucie wstydu związane z robotniczym pochodzeniem. Po śmierci ojca autor wraca w rodzinne strony, by skonfrontować się z własną przeszłością i tożsamością klasową. „Powrót do Reims” jest rodzajem osobistej spowiedzi, rozliczenia i oskarżenia rzuconego samemu sobie.

Podobną drogę – z krakowskiego osiedla Olsza II do Warszawy – przebył Jacek Poniedziałek, który w spektaklu wciela się w postać Didiera Eribona. Symboliczne spotkanie tych dwóch nazwisk na scenie odkrywa uniwersalność mechanizmów awansu społecznego, które wykształciły się w Europie ostatnich dekad. W przypadku Polski stały się one częścią doświadczenia pokolenia transformacji ustrojowej. Czy poradziliśmy sobie z naszą klasową przeszłością? Czy polskie społeczeństwo nadal siedzi „w szafie” w strachu przed wykluczeniem?

Section Biała strzałka w prawo
Purgatorio
Beniamin M. Bukowski
dramaturgia, tekst
Katarzyna Kalwat
scenografia, kostiumy
Wojciech Blecharz
muzyka
Antoni Grałek
video
Piotr Pacześniak
audio navigator
Agnieszka Kryst
konsultacja choreograficzna
Anna Rogóż, Natálie Rajnišová
współpraca scenograficzna i kostiumograficzna
Natálie Rajnišová, Anna Rogóż, Piotr Pacześniak
asystenci
Cast:
Jacek Poniedziałek, Marta Malikowska, Yacine Zmit