DEBIL
Reżyser:
Autor tekstu:
Malina Prześluga
Czas trwania:
60 min. (bez przerwy)

Po drugim pokazie spektaklu zapraszamy na spotkanie z twórcami, które poprowadzi Łukasz Drewniak.

Spotkanie odbędzie się w Domu Machin o godzinie 22.00.

***

Dramat Maliny Prześlugi Debil to jeden z pierwszych polskich tekstów, gdzie głównym bohaterem staje się mężczyzna z niepełnosprawnością intelektualną. Autorka oddaje głos niepełnosprawnemu czterdziestoletniemu Kubie i jego słowami, jego oczami pokazuje nam świat, który nie rozumie potrzeb i wrażliwości osób z niepełnosprawnością.

Debil to tekst który pokazuje mechanizm wykluczania grup społecznych, który może uruchamiać w tych grupach skrywane i wypierane resentymentalne akty buntu za doznane upokorzenia i krzywdy. A z drugiej strony ukazuje nam zakłamanie dzisiejszych elit, ich skrywaną pogardę dla wykluczonych, przykrytą wszelkiej formy akcjami, hasłami wsparcia, benefitami finansowymi dającymi im – elitom, celebrytom – jedynie dobre samopoczucie i medialną sławę.
Paradoksalnie Debil, mimo że mówi ustami niepełnosprawnego jest bardziej obrazem braku empatii i pogardy "zdrowego społeczeństwa", niż ukazaniem wnętrza bohatera, który jak sam o sobie mówi "jest debilem wykreowanym na potrzebę chwili".
Spektakl jest próbą oddania głosu niepełnosprawnemu mężczyźnie, ale ze świadomością, że nie mamy dostępu do jego świata wyobraźni i wrażliwości.

Sekcja Biała strzałka w prawo
Purgatorio
Premiera: 8 października 2021 r.
Piotr Ratajczak
opracowanie muzyczne
Tomasz Lewandowski
kompozytor
Marcin Chlanda
scenografia, kostiumy, reżyseria świateł
Arkadiusz Buszko
ruch sceniczny
Bartłomiej Oskarbski
inispicjent
Izabella Oleś
producentka
Obsada:
Bożena Adamek
Dominika Feiglewicz
Alina Szczegielniak
Grzegorz Łukawski
Antoni Milancej
Rafał Szumera