W tym roku GALA FINAŁOWA odbędzie się 14 grudnia, tuż po pokazie „Dziadów” w reżyserii Mai Kleczewskiej, z Narodowego Teatru Akademickiego im. Iwana Franki w Iwano-Frankiwsku. Tego wieczoru dowiemy się, jakie będą decyzje o przyznaniu poszczególnych nagród przyznawanych w tym roku przez jury w składzie: Divya Bhatia (Indie), Peter Marks (USA), Barbara Regondi (Włochy), Handan Salta (Turcja) oraz Carmen Romero Quero (Chile) – oraz poznamy zwycięzcę Festiwalu, zdobywcę statuetki Boskiego Komedianta dla najlepszego spektaklu.
Podczas Gali zagra zespół Nagrobki.
+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + +
NAGROBKI
Zespół tworzą dwaj artyści audiowizualni, absolwenci i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – MACIEJ SALAMON (gitara, wokal) i ADAM WITKOWSKI (perkusja, wokal). Swoją muzykę nazywają nekropolo, co ma oznaczać autorską mieszankę gitarowego noizu, zimnej fali, big beatu oraz wczesnego black metalu. Zgodnie z tym, czego można się też spodziewać po zespole o tej nazwie, teksty wszystkich piosenek traktują o przemijaniu, śmierci i odchodzeniu.
fot. Maja Witkowska
Do tej pory wydali cztery płyty studyjne – Pańskie wersety (2014), Stan Prac (2015), Granit (2017), Pod Ziemią (2019) jedną płytę koncertową – Na żywo 2019 (2021) oraz kilka limitowanych wydawnictw. W studio często są wspierani przez Olo Walickiego, Mikołaja Trzaskę, Tomasza Ziętka i Michała Skroka.
fot. Maciej Herman
Nagrobki tworzą również muzykę do spektakli teatralnych: Intro Narodowe (2015) i Koniec wielkiej wojny (2019) Teatru Dada von Bzdülöw, dwóch sztuk w reżyserii Michała Kmiecika – Słowo Jakóbie Szeli (2017) w Teatrze Śląskim w Katowicach i Portret Trumienny (2017) w Teatrze Polskim w Poznaniu, Marcina Libera Krótka rozmowa ze Śmiercią (2020) w Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie, Ale z naszymi umarłymi (2022) w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach, Lepper, będziemy wisieć albo siedzieć (2023) w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, a także do słuchowiska i jego inscenizacji na podstawie dramatu Koniec Przemocy (2017) Magdy Mosiewicz i Bogny Burskiej.
Ale z naszymi umarłymi, reż. M. Liber, Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach, fot. Natalia Kabanow
Krótka rozmowa ze śmiercią, reż. M. Liber, Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie, fot. Dawid Stube
NAGROBKI zagrały do tej pory około trzystu koncertów w kraju i za granicą (m.in. Opener, OFF, Unsound, Springbreak, Tauron Nowa Muzyka), wystawiały swoje swoje prace wizualne w galeriach sztuki (Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w Bytomiu, Trafostacja Sztuki w Szczecinie, Biennale Warszawa, Państwowa Galeria Sztuki w Szczecinie, Bunkier Sztuki w Krakowie), wydały książkę o własnej twórczości – Spalam się.