fot. Klaudyna Schubert
JAK TO SIĘ ROBI W POZNANIU
Czas trwania:
100 minut

JAK TO SIĘ ROBI W POZNANIU: ROZMOWA NA DWA GŁOSY

wezmą udział: 

MACIEJ NOWAK, założyciel i dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego (2003 – 2013) w Warszawie, krytyk teatralny i kulinarny, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu i PIOTR KRUSZCZYŃSKI, reżyser teatralny, dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu

prowadzący: JACEK WAKAR

15. edycja Festiwalu Boska Komedia przynosi mocne uderzenie poznańskich teatrów – konsekwencję znakomitego sezonu. W konkursie Inferno zobaczymy dwa spektakle Teatru Polskiego „Śmierć Jana Pawła II” w reżyserii Jakuba Skrzywanka i „Cudzoziemkę” wyreżyserowaną przez Katarzynę Minkowską, z Teatru Nowego „Alte Hajm / Stary dom” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego. Te głośne, szeroko dyskutowane w ostatnich miesiącach przedstawienia, doskonale wpisują się w tegoroczne, festiwalowe hasło: „Polskie tabu” prezentując różne sposoby przepracowywania nieobecnych czy wręcz zakazanych do niedawna tematów - są one przejawami potencjału obu poznańskich scen.

W rozmowie z Piotrem Kruszczyńskim i Maciejem Nowakiem poruszone zostaną między innymi tematy charakteru Poznania jako miasta teatralnego, specyfiki tematów, na jakie czeka tamtejsza, mocno mieszczańska, ale i otwarta na świat publiczność oraz miejsca teatru w poznańskim społeczeństwie. Zastanowimy się, czy Poznań to dziś bezpieczne miejsce do uprawiania teatru, a może w takim stereotypie tkwią pułapki i przeinaczenia? Zarysujemy też perspektywy, jakie rysują się przed poznańskimi scenami.

 

Sekcja Biała strzałka w prawo
Purgatorio
uczestniczą
MACIEJ NOWAK
dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu
PIOTR KRUSZCZYŃSKI
dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu
JACEK WAKAR
prowadzący