Alja Predan

 

Alja Predan od 2009 roku jest dyrektorem artystycznym słoweńskiego Festiwalu Teatralnego Maribor. Była dyrektorem artystycznym Teatru Dramatycznego w Nowej Goricy i kuratorem Miejskiej Galerii w Lublanie, jak również dramaturgiem i redaktorem Teatru Miejskiego w Lublanie oraz dyrektorem artystycznym Wydziału Tańca i Dramatu w kulturowym centrum Cankarjev dom w Lublanie. Pracowała również przy specjalnej teatralnej serii książek MGL i opublikowała w jej ramach 30 pozycji o międzynarodowych oraz rodzimych praktykach i teoretykach teatru. Jest pomysłodawczynią i redaktorką książki Współczesny dramat słoweński. Predan przetłumaczyła ponad 60 sztuk brytyjskich, amerykańskich, polskich, serbskich i chorwackich oraz książkę Marvina Carlsona Theories of Theatre. Była dyrektorem programowym Tygodnia Słoweńskiego Dramatu w Narodowym Teatrze (w 2008 i 2009 roku) oraz członkiem jury wielu międzynarodowych i słoweńskich festiwali.

 

Carena Schlewitt

 

Carena Schlewitt studiowała wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Od 2008 roku jest dyrektorem artystycznym Kaserne Basel (Szwajcaria), Centrum Muzycznego i Sztuk Performatywnych. Od 2012 roku natomiast sprawuje funkcję dyrektora artystycznego nowo powstałego biennale Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Bazylei. Od 1985 do 1993 roku pracowała na Wydziale Wiedzy o Teatrze i Performatyki na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie Wschodnim, a do 1999 roku w Międzynarodowym Centrum Sztuki Podwil w Berlinie oraz współpracowała z festiwalem teatralnym der Welt. Między 1999 a 2003 rokiem Schlewitt pracowała jako dramaturg i jeden z dyrektorów powstałego wówczas Forum Freies Theatre w Düsseldorfie i powróciła do Berlina w 2003, by objąć stanowisko teatralnego kuratora w Theatre Hebbel am Ufer (HAU), gdzie była odpowiedzialna za koncepcję i realizację międzynarodowych koprodukcji, projektów tematycznych i festiwali. Zajmowała się tam głównie tematami wokół transformacyjnych procesów we Wschodnich Niemczech, Wschodniej Europie i Chinach. W 2006 roku Schlewitt została odznaczona Polskim Złotym Krzyżem Zasługi.

 

Stefan Schmidtke

 

Urodzony we Wschodnich Niemczech, reżyser, dramaturg i dyrektor festiwali, Stefan Schmidtke rozpoczął swoją teatralną karierę jako asystent reżysera w Volksbühne w Berlinie, pracując również przy produkcjach telewizyjnych. Studiował reżyserię na Rosyjskiej Akademii Sztuk Teatralnych (GITIS) w Moskwie. Schmidtke wyreżyserował wiele spektakli na scenie BARACKE w Deutsches Theatre w Berlinie, w Omskim Teatrze Dramatycznym i w Teatrze GITIS w Moskwie. W 2000 roku był kuratorem Międzynarodowej Letniej Akademii Festiwalu Theatreformen, w ramach światowej wystawy EXPO w Hanoverze. Od 2001 roku, Schmidtke pracował dla Luca Bondy’ego jako artystyczny dyrektor serii forum Festwochen ff, organizowanego w ramach Wiener Festwochen w Austrii. W 2006 roku reaktywował festiwal Theatreformen w Hanoverze i Braunschweig oraz pełnił funkcję jego dyrektora w latach 2007-2008. W 2009 i 2010 roku był artystycznym dyrektorem międzynarodowego programu dla Fundacji Europejskiej Stolicy Kultury Tallin 2011. Schmidtke przetłumaczył również wiele sztuk teatralnych z rosyjskiego na niemiecki. W 2011 roku został naczelnym dramaturgiem Düsseldorfer Schauspielhaus. W 2015 roku natomiast był szefem działu programowego Wiener Festwochen.

 

Ramon Simó

Jest scenografem i reżyserem teatralnym. Ukończył Wydział Filozofii i Nauk Pedagogicznych na Uniwersytecie w Barcelonie. Wykłada na specjalizacji Interpretacji i Reżyserii Teatralnej Instytutu Teatralnego w Barcelonie. Zasiada w radzie nadzorczej Narodowego Teatru Katalonii. W latach 2006-2009 kierował pracami Specjalizacji Reżyserii Teatralnej i Dramatu w Instytucie Teatralnym w Barcelonie. Na polu artystycznym realizuje się jako reżyser i scenograf w ramach teatru publicznego, tworząc scenografie dla Centre Dramatic de la Generalitat, Teatru Narodowego Katalonii, Centre Dramatic National, czy Teatre Lliure, jak również współtworząc prywatne produkcje z innymi instytucjami i festiwalami, tj. Teatro Fronterizo-Sala Beckett, Focus, CIRTA i innymi grupami teatralnymi i muzycznymi. Jako wykonawca wziął udział w licznych występach kwintetu Lisboa Zentral Café, nagrywając z zespołem płytę Almanac. Simó ma na swoim koncie również artykuły o tematyce teatralnej publikowane w specjalistycznych czasopismach, jak również jest redaktorem wielu artykułów i autorem wstępów, w tym wprowadzenia do katalońskiego wydania Dzieł zebranych Samuela Beckett. Od 2012 roku pracuje jako dyrektor artystyczny Grec Festival w Barcelonie, będącego wiodącym międzynarodowym wydarzeniem sztuk scenicznych tego miasta.

Ahmed El Attar

Ahmed El Attar pochodzi z Egiptu i jest niezależnym reżyserem teatralnym, tłumaczem, dramatopisarzem i menedżerem kultury. Założył i kieruje jako dyrektor generalny Fundacją Studio Emad Eddin - unikalnym projektem, udostępniającym niezależnym artystom w dziedzinie sztuk performatywnych w Egipcie - przestrzeń do prób i ćwiczeń. El Attar założył ponadto i prowadzi jako dyrektor artystyczny Orient Productions, grupę teatralną Temple Independent Theatre Company, a także Festival D-CAF (Downtown Contemporary Arts Festival). Jest także dyrektorem artystycznym Falaki Theatre w Kairze.Ukończył studia pierwszego stopnia na Wydziale Teatru na Uniwersytecie Amerykańskim w Kairze (1992) oraz studia drugiego stopnia na kierunku Zarządzania Kultury na Uniwersytecie Sorbonne Nouvelle (2001). Działa w ramach National Arts Strategies (NAS). Jego dorobek artystyczny obejmuje przedstawienia: Life is beautiful or waiting for my uncle from America (2000), Mother I want to be a millionaire (2004), F**k Darwin or how I have learned to love socialism (2007) oraz On the importance of being an Arab (2009), The Last Supper (2014)wystawiane w Egipcie, Libanie, Jordanii, Szwecji, Portugalii, Niemczech, Belgii, Holandii, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Chorwacji, Czarnogórze, Wielkiej Brytanii oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Arabskie wydanie Newsweeka zaliczyło El Attara w poczet 42 osobowości, które zmieniają świat arabski.

Celso Curi

Celso Curi jest producentem, animatorem kultury oraz dziennikarzem. Od 1968 roku pracuje w dziedzinie kultury. Jest Dyrektorem Wykonawczym OFF Cultural Productions, a także twórcą i redaktorem „OFF Guia de Teatro”, czasopisma teatralno-tanecznego od 1996 roku wydawanego w São Paulo i Rio de Janeiro. Od 2013 roku piastuje stanowisko Dyrektora Artystycznego Oficina Cultural Oswald de Andrade - Secretaria da Cultura do Estado de São Paulo. Od 2008 jest kuratorem Festiwalu Teatralnego w Curitiba. W latach 2011-2013 był dyrektorem organizacji La RED, zrzeszającej promotorów kultury z Ameryki Łacińskiej i Karaibów. W 2014 roku pracował jako konsultant ds. programu PAMS - Performing Arts Market w Seoulu w Korei.