zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Podróż zimowa

DATA   GODZINA   MIEJSCE
8 grudnia 2015
  20:00
  Teatr Łaźnia Nowa — Duża Scena
Zdjęcie
(14)

Reżyseria

Paweł Miśkiewicz

Autor

Elfriede Jelinek

CZAS TRWANIA

115 min.

Bilety

WYPRZEDANE

Pierwsza inscenizacja na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu tekstu Elfriede Jelinek, wyreżyserowana przez Pawła Miśkiewicza, idealnie wpisuje się w mikrokosmos literacki stworzony przez Noblistkę. W sztuce nie brak autobiograficznych elementów, a przejmujące, ostre jak brzytwa monologi o codziennej i symbolicznej przemocy zostają zderzone ze wspomnieniami o ojcu pisarki – pensjonariuszu zakładu psychiatrycznego oraz z historiami Nataschy Kampusch i Elisabeth Fritzl – ofiarami męskich żądzy. Reżyser rozpisuje oryginał na sześć aktorek wypowiadających swoje kwestie w rytm bębna i przerywanych muzycznymi numerami, wykonywanymi na żywo przez kapelę incarNations. Jej członkini, Maja Kleszcz, pełni funkcję nie tylko wokalistki odśpiewującej frazy Jelinek, ale i równorzędnej aktorki. Partneruje jej imponujący żeński zespół aktorski wrocławskiego teatru, z Ewą Skibińską i Haliną Rasiakówną na czele, w skupieniu wypowiadający przed widzami kolejne przejmujące i językowo rozbuchane opowieści. Różne alter egos austriackiej pisarki i ich historie składają się na dziki i niepowstrzymany strumień świadomość, który Miśkiewicz oszczędnie i minimalistycznie reżyseruje, sprawiając, że każde zdanie niesie potężny ładunek treści i znaczeń.

Inspirowany cyklem pieśni Franza Schuberta tekst nie tylko problematyzuje marginalizowanie kobiet i ich uwikłanie w seksistowską i patriarchalną kulturę, ale także oddaje romantyczną tęsknotę za spełnieniem, kluczową dla muzycznego utworu. Sześć wcieleń Jelinek, sugestywnie i odważnie zagranych, odkrywa przed publicznością pełen wewnętrznych sprzeczności, mrocznych zjawisk, ideologicznych pułapek, ale i ironii oraz humoru, świat, który za nic ma linearność i logikę przyczynowo-skutkową.

 

PO SPEKTAKLU 8 GRUDNIA O GODZ. 20:00 SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z PUBLICZNOŚCIĄ  W KLUBIE KOMBINATOR (OSIEDLE SZKOLNE 25) OK. GODZ. 22:00.

 

Zespół

Opracowanie tekstu i reżyseria: Paweł Miśkiewicz

Scenografia i kostiumy: Barbara Hanicka

Muzyka: Maja Kleszcz

Reżyseria światła i wideo: Marek Kozakiewicz

Charakteryzacja: Mateusz Stępniak, Marianna Bartnicka, Barbara Paska

Inspicjent i sufler: Iwona Rólczyńska

Obsada

Krzesisława Dubielówna
Małgorzata Gorol
Maja Kleszcz (gościnnie)
Agnieszka Kwietniewska
Halina Rasiakówna
Ewa Skibińska

CMS BYCMS by tenka.pl