zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Morfina

DATA   GODZINA   MIEJSCE
10 grudnia 2015
  17:15
  Teatr Łaźnia Nowa — Duża Scena
Zdjęcie
(23)

Reżyseria

Ewelina Marciniak

Autor

Szczepan Twardoch

CZAS TRWANIA

135 min.

Bilety

WYPRZEDANE

Oparty na nagrodzonej Paszportem POLITYKI głośnej powieści Szczepana Twardocha, spektakl Eweliny Marciniak, pod tym samym tytułem, proponuje świeżą i odkrywczą wizję polskiej historii. W tym slapstickowo-wodewilowym przedstawieniu tożsamościowe dylematy zostają zderzone z doświadczeniem drugiej wojny światowej, a przede wszystkim – z obficie zakrapianą alkoholem i urozmaicaną używkami codziennością. Zmaga się z nią główny bohater, Konstanty Willeman (grany przez Pawła Smagałę), Warszawiak o śląskich korzeniach, który w październiku 1939 roku kroczy chwiejnym krokiem przez kolejne polityczne i kulturowe zawirowania. Ten niewierny mąż, cyniczny łajdak, uzależniony od tytułowej morfiny usiłuje poukładać otaczającą go rzeczywistość. W rytm stylizowanych na przedwojenne piosenek, wykonywanych na żywo przez zespół Chłopcy Kontra Basia, Marciniak ogrywa tandetne, szablonowe hasła wokół narodowych symboli, a konfrontując ze sobą polskość, niemieckość i śląskość, tworzy rodzaj niepowtarzalnego kulturowego tygla, nie mieszczący się w ramach sztywnych definicji społecznych i politycznych.

Spektakl Teatru Śląskiego w Katowicach wpuszcza oddech rześkiego powietrza w mocno zużyte w polskim teatrze na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat dyskursy problematyzujące pamięć i historię. Błyskawicznie zmieniające się konwencje estetyczne, płynnie przechodzące od stylu właściwego drag queen show, poprzez przedwojenny kabaret i brawurowe chwyty dramaturgiczne, wzięte jakby wprost z cyrku, wcale jednak nie zmierzają do krytycznego ujęcia i oglądu narodowych mitów. W zamian Marciniak proponuje wciągającą sceniczną opowieść, poskładaną z elementów kryminalnych, sensacyjnych i romansowych, które nie kryją bynajmniej swoich niskich i populistycznych proweniencji.

 

PO SPEKTAKLU 10 GRUDNIA O GODZ. 17:15 SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z PUBLICZNOŚCIĄ W KLUBIE KOMBINATOR (OSIEDLE SZKOLNE 25) OK. GODZ. 19:30.

Zespół

Reżyseria: Ewelina Marciniak

Dramaturgia: Jarosław Murawski

Scenografia: Katarzyna Borkowska

Kostiumy: Katarzyna Borkowska, Paula Grocholska

Muzyka: Chłopcy Kontra Basia (Barbara Derlak, Marcin Nenko, Tomasz Waldowski / Michał Heller)

Choreografia: Dominika Knapik

Reżyseria światła: Katarzyna Borkowska

Charakteryzacja: Wioleta Krysiak, Teresa Melek

Inspicjent: Marcin Całka

 

Obsada

Paweł Smagała

Natalia Kalita

Agata Woźnicka

Anna Kadulska

Natalia Jesionowska

Violetta Smolińska

Artur Święs

Mateusz Znaniecki

Bartłomiej Błaszczyński

Karol Huget

CMS BYCMS by tenka.pl