zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Apokalipsa

DATA   GODZINA   MIEJSCE
12 grudnia 2015
  17:00
  Teatr Łaźnia Nowa — Duża Scena
Zdjęcie
(9)

Reżyseria

Michał Borczuch

Autor

Tomasz Śpiewak

Produkcja

Nowy Teatr

CZAS TRWANIA

120 min.

Bilety

WYPRZEDANE

Inspirację dla spektaklu Michała Borczucha, powstałego na bazie tekstu napisanego przez Tomasza Śpiewaka, stanowią losy dwóch postaci, Oriany Fallaci (Halina Rasiakówna) i Piera Paola Pasoliniego (Krzysztof Zarzecki). Ikona dwudziestowiecznego dziennikarstwa politycznego, nieustraszenie tropiąca wszelkie przejawy ideologicznego ekstremizmu oraz włoski reżyser i dramatopisarz, zafascynowany Innością, reprezentują tutaj dwie odmienne postawy światopoglądowe. W kulturowym krajobrazie rozpiętym między tymi dwoma personami – przeprowadzającą wywiad z samą sobą Fallaci, nad którą unosi się widmo śmierci i zamordowanego w tajemniczych okolicznościach Pasoliniego, którego ciało znaleziono na plaży Ostii – reżyser wprowadza jeszcze Kevina Cartera (Jacek Poniedziałek). Południowoafrykański fotoreporter, który zasłynął zdjęciami przedstawiającymi głód i wojnę, sam popełnił samobójstwo. Borczuch wykorzystuje te figury wykluczonych, by stworzyć sceniczny świat, trawiony przez kolejne lęki, obsesje i pragnienia, z którego wyłania się obraz tytułowej Apokalipsy. A ta w dobie strachu przed niepisanym Obcym Europy – skanalizowanym w figurze islamskiego terrorysty – zdaje się w pierwszej mierze dotyczyć kryzysu europejskiej tożsamości.

Częściowo improwizowane dialogi, przerysowane gesty i czynności, pulsujące w takt muzyki skomponowanej przez Bartosza „Pleqa” Dziadosza, odsłaniają moralny, duchowy i ideologiczny upadek Europy, jaki częściowo przewidzieli w swojej twórczości bohaterowie spektaklu. Z postawą reżysera i diagnozami zawartymi w Apokalipsie w wersji Teatru Nowego łączy ich niewątpliwie świadomość charakterystycznych dla konkretnego okresu historycznego napięć i tarć. A te, współcześnie, wcale nie różnią się tak znacząco od nieco dawniejszych – zasadzając się wciąż na fanatyzmie, ideologicznym zaślepieniu i strachu przed Innością.

 

PO SPEKTAKLU 12 GRUDNIA O GODZ. 17:00 SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z PUBLICZNOŚCIĄ W KLUBIE KOMBINATOR (OSIEDLE SZKOLNE 25) OK. GODZ. 19:00.

Zespół

Reżyseria: Michał Borczuch

Tekst i dramaturgia: Tomasz Śpiewak

Scenografia i kostiumy: Dorota Nawrot

Muzyka: Bartosz Dziadosz „Pleq”

Reżyseria światła: Katarzyna Łuszczyk

Charakteryzacja: Monika Kaleta / Joanna Chudyk

Mural + warsztaty malarskie: Luka Woźniczko, Krzysztof Mężyk

Asystent reżysera, inspicjent: Radosław Mirski

Obsada

Bartosz Gelner

Marek Kalita / Jacek Poniedziałek

Sebastian Łach / Paweł Smagała

Marta Ojrzyńska

Piotr Polak

Jacek Poniedziałek

Halina Rasiakówna

Krzysztof Zarzecki

CMS BYCMS by tenka.pl