zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Skowyt

DATA   GODZINA   MIEJSCE
9 grudnia 2015
  15:00
  Teatr Łaźnia Nowa — Mała Scena
Zdjęcie
(16)

Reżyseria

Maciej Podstawny

Autor

Allen Ginsberg

CZAS TRWANIA

120 min.

Bilety

40 zł / ulgowy 25 zł

Spektakl Macieja Podstawnego z Teatru Łaźnia Nowa zanurza się w barwny i skomplikowany świat beatników, który wyznaczał kulturowe i kontrkulturowe trendy lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku. Tytuł przedstawienia, rzecz jasna, odwołuje się do kultowego poematu jednego z czołowych przedstawicieli ruchu – Allena Ginsberga – który odmalował w nim przejmujący portret swojego pokolenia – przeciwstawiając jego ideały twórczej wolności bezlitosnym zasadom konsumpcjonizmu. Reżyser, pamiętając o kluczowej, formacyjnej roli innych członków tej artystyczno-społecznej grupy, w rodzaju Jacka Kerouaca, Williama S. Burroughsa czy Gary’ego Snydera, krytycznie podchodzi do postawy tych ikonicznych figur współczesnych pisarzy amerykańskich, obnażając ich uwikłanie w patriarchalny system i ukazując świat, w którym kobiety sprowadzone zostały do roli atrakcyjnych trofeów. Jednocześnie, Podstawny w tym, zdawałoby się, odległym już historycznie i kulturowo okresie, szuka ścisłych związków z teraźniejszością i zastanawia się nad fenomenem „hipsterów”, którzy po raz pierwszy zostali uwiecznieni na kartach książek beatników.

Skowyt to teatralna próba refleksji nad ideologicznym dziedzictwem gniewnego, buntowniczego ruchu. Reżyser, wraz ze swoimi aktorami, ukazuje nie tylko niespożytą rebeliancką energię i pragnienia szeroko zakrojonych społecznych zmian, jakie były charakterystyczne dla beatników, ale zastanawia się też, jak dziś obudzić w nas wszystkich podobną niezgodę na obowiązujący kształt rzeczy. Widzowie natomiast przeglądają się w kontrkulturowym lustrze, które odbija nie tylko sceniczny świat, ze wszystkimi jego ideowymi pułapkami, ale i doskonale wszystkim znaną codzienność. A ta bynajmniej nie wydaje się bardziej postępowa niż rzeczywistość, z jaką walczyli beatnicy.

 

PO SPEKTAKLU 9 GRUDNIA O GODZ. 15:00 SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z PUBLICZNOŚCIĄ W KLUBIE KOMBINATOR (OSIEDLE SZKOLNE 25) OK. GODZ. 17:00.

Zespół

Reżyseria: Maciej Podstawny

Dramaturgia: Zuzanna Bojda

Współpraca dramaturgiczna: Dorota Semenowicz

Scenografia: Kaja Migdałek

Muzyka: Anna Stela, Paweł Paczesny

Obsada

Monika Frajczyk

Katarzyna Osipuk

Anna Stela

Juan Jurkowski

Paweł Paczesny

Łukasz Stawarczyk

CMS BYCMS by tenka.pl