zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Dybuk

DATA   GODZINA   MIEJSCE
12 grudnia 2016
13 grudnia 2016
  18:00
18:00
  Teatr im. J. Słowackiego - Duża Scena
Zdjęcie
(9)

Reżyseria

Anna Smolar

Autor

Szymon An-Ski, Ignacy Karpowicz

CZAS TRWANIA

80 min.

Bilety

40/65 PLN

Spektakl Anny Smolar jest inspirowany dramatem Szymona An-skiego, opracowanym  przez Ignacego Karpowicza. Opowieść o grupie nauczycieli i ich uczniów zmagających się z tragiczną śmiercią jednego z nich zostaje wykorzystana przez twórców do mówienia o jak najbardziej współczesnych i aktualnych zjawiskach. Gdy w ciało ziemskiej ukochanej wstępuje duch chłopca – tytułowy dybuk – rozpoczyna się wielopoziomowa, skomplikowana historia o związkach między krainą żywych a umarłych. A przede wszystkim -  o wypieranych lękach, tajemnicach i demonach, jakie skrywają się w podświadomości nie tylko tej zamkniętej społeczności. Duchowa i kulturowa rzeczywistość żydowskiej wspólnoty z początku XX wieku, synonim tego, co obce, zderza się tu gwałtownie i drastycznie ze światem, który wygląda dziwnie i po freudowsku niesamowicie znajomo. Fikcyjne, fabularne motywy i tropy z kolei mieszają się z osobistymi anegdotami występujących w przedstawieniu aktorów. A także  - z tożsamościowymi kliszami i złowrogą, choć niepozbawioną dowcipu i lekkości, zabawą pop-kulturowymi wtrętami i naszymi, pełnymi stereotypów, wyobrażeniami o tym, czym jest żydowskość.  

Reżyserka, wspólnie z zespołem aktorskim Teatru Polskiego w Bydgoszczy, uważnie przygląda się nie tylko mechanizmom wykluczenia i przemocy szkolnej, ale zastanawia również nad tym, na kim spoczywa wina i odpowiedzialność za nie. Wstydliwe problemy i nieprzepracowane traumy powracają tutaj ze zdwojoną mocą, odbijając się echem w nawet najbardziej niewinnie i beztrosko brzmiących kwestiach. Performatywna zabawa w „Dybuku” to jednakże nie tyle demitologizowanie przeszłości i wynikających się z niej bolesnych konsekwencji, ale bardziej nawet – perwersyjna gra z oczekiwaniami widzów co do tego, jak powinna wyglądać tego rodzaju teatralna opowieść. 

Spektakl polecany przez CoJestGrane 24

 

Zespół

Reżyseria: Anna Smolar

Dramaturgia: Ignacy Karpowicz, zespół aktorski

Asystentka reżyserki: Hanna Maciąg

Scenografia i kostiumy: Anna Met

Asystentka scenografki: Marta Kuliga

Muzyka: Natalia Fiedorczuk

Reżyseria światła: Michał Głaszczka

Inspicjentka: Hanna Gruszczyńska

 

Obsada

Mirosław Guzowski, Hanna Maciąg, Irena Melcer, Maciej Pesta, Sonia Roszczuk, Jan Sobolewski, Michał Wanio, Małgorzata Witkowska

 

CMS BYCMS by tenka.pl