zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Biała siła, czarna pamięć

DATA   GODZINA   MIEJSCE
11 grudnia 2016
12 grudnia 2016
  17:00
18:00
  Teatr Ludowy - Duża Scena
Zdjęcie
(10)

Reżyseria

Piotr Ratajczak

Autor

Marcin Kącki

CZAS TRWANIA

90 min.

Bilety

40/65 PLN

Spektakl Piotra Ratajczaka jest luźno inspirowany książką Marcina Kąckiego. W zbiorze prowokacyjnych reportaży pisarz przygląda się z bliska Białemustokowi. Miastu, w którym ścierało się w przeszłości i koegzystowało ze sobą tak wiele odmiennych społeczności i kultur. A obok siebie żyli Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi i Tatarzy. Kącki stara się nakreślić jak najszerszą społeczną panoramę tego regionu. Rozmawia z lokalnymi politykami, przedstawicielami kościoła, zwykłymi mieszkańcami blokowisk czy wreszcie – neofaszystami. Ratajczak tworzy dla tego wielogłosowego krajobrazu, wyznaczanego w dużej mierze przez antysemityzm i nienawiść do wszystkiego, co Inne, teatralną formę określaną między innymi przez farsowe chwyty i nagłe zmiany ról. Nie o zwyczajową lekką rozrywkę tu jednak idzie. A bardziej o stawianie niewygodnych pytań, unikanie łatwych i jednoznacznych odpowiedzi czy społecznych diagnoz oraz wsadzenie przysłowiowego kija w mrowisko, jakim jest tutaj stolica Podlasia, ze swoją zawiłą i mroczną historią.

Siedmioro aktorów brawurowo wciela się w rozmaite postacie, od prokuratora, przez szanowaną panią profesor, kibica stojącego przed teatralnym wyzwaniem, żonę obcokrajowca o odmiennym kolorze skóry i geja, ściganego przez ponętnego narodowca. Reżyser prowadzi swój zespół przez kolejne dowcipne i zatrważające historie, oferując widzom performatywną podróż poprzez krainę pełną rasowych uprzedzeń, niespełnionych obietnic, utajonych żali, ale i wiary, że być może jeszcze nie jest za późno na międzykulturowy dialog i porozumienie ponad podziałami. 

 

Spektakl polecany przez CoJestGrane 24 

Zespół

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak

Adaptacja: Piotr Rowicki

Scenografia i kostiumy: Matylda Kotlińska

Ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko

Konsultacje autorskie: Marcin Kącki

Inspicjent: Jerzy Taborski

Obsada

Justyna Godlewska-Kruczkowska, Aleksandra Maj, Bernard Bania, Rafał Olszewski, Paweł Pabisiak, Piotr Szekowski, Michał Tokaj

CMS BYCMS by tenka.pl