zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Kumernis, czyli o tym, jak świętej panience broda rosła

DATA   GODZINA   MIEJSCE
14 grudnia 2016
14 grudnia 2016
  17:00
21:00
  ICE Kraków — Sala Teatralna
Zdjęcie
(11)

Reżyseria

Agata Duda-Gracz

Autor

Agata Duda-Gracz, Michał Pabian

CZAS TRWANIA

140 min.

Bilety

40/65 PLN

Spektakl Agaty Dudy-Gracz z Teatru Muzycznego w Gdyni zainspirowany został nieuznawaną obecnie przez kościół katolicki legendą o świętej Kumernis, znanej także jako Wilgefortis. Dziewczyna pragnęła poświęcić się całkowicie Bogu, natomiast jej ojciec - król, chciał wydać ją za mąż za swego przyjaciela. By uratować się przed przeznaczonym jej losem, bohaterka zamknęła się w wieży i modliła o oszpecenie. Pewnego dnia wyrosnąć miała jej broda. Ta niesamowita opowieść, a raczej jej poszczególne motywy, zostają przeniesione przez reżyserkę w realia surowej polskiej wsi, gdzie niepodzielnie ciałami i wolą kobiet sterują mężczyźni. Gwałty, przemoc i agresja są tu na porządku dziennym. Jak się jednak okazuje, wybawić Kumernis, graną przez Magdalenę Kumorek, może tylko wielka miłość do niejakiego Cyryla (Cezary Łukasiewicz). Ta melodramatyczna historia namiętności, przywodzącą na myśl zakazane uczucie szekspirowskich Romeo i Julii, zostaje zderzona z brutalnym światem, w którym nie ma miejsca na uczucia i sentymenty czy niesubordynację. A kobiecość jest ostro dyscyplinowana przez stojących na straży porządku społecznego ojców i mężów.

Duda-Gracz w monumentalnym widowisku, wypełnionym muzycznym numerami, opartymi wyłącznie o ludzkie głosy, z imponującą trzypoziomową scenografią własnego autorstwa, w której centralne miejsce zajmuje ikona, na jakiej tle rozgrywa się akcja, zwodzi początkowo widzów. Proponuje bowiem szereg prześmiewczych, groteskowych scen, nasyconych atmosferą ludowej zabawy. Po to jednak, by nagle drastycznie zmienić ton i ukazać opresję, jakiej ofiarami padają kobiety, krytykując dosadnie toksyczny system patriarchalnych wartości, w których uwięzione są nie tylko jej postacie. 

 

Zespół

Reżyseria, scenariusz, scenografia, kostiumy: Agata Duda-Gracz

Muzyka: Łukasz Wójcik

Ruch sceniczny: Tomasz Wesołowski

Reżyseria światła: Katarzyna Łuszczyk 

Konsultacja literacka: Michał Pabian

Asystent reżysera: Agata Schweiger, Dagmara Olewińska, Weronika Kuśmider

Asystent scenografa: Konrad Laprus

Inspicjent: Krzysztof Przyłuski

 

Obsada

Dorota Kowalewska, Katarzyna Kurdej, Aleksy Perski, Katarzyna Wojasińska, Renia Gosławska, Magdalena Kumorek, Rafał Ostrowski, Cezary Łukasiewicz, Jerzy Michalski, Marcin Słabowski, Mateusz Deskiewicz, Marta Kwiatkowska, Jan Napieralski, Wojciech Daniel, Krzysztof Suszek

 

CMS BYCMS by tenka.pl