zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Podopieczni

DATA   GODZINA   MIEJSCE
13 grudnia 2016
  17:00
  Narodowy Stary Teatr — Scena Kameralna
Zdjęcie
(5)

Reżyseria

Paweł Miśkiewicz

Autor

Elfriede Jelinek, Joanna Bednarczyk

CZAS TRWANIA

180 min.

Elfride Jelinek napisała „Podopiecznych” w 2012 roku. Sztuka, pomyślana jako rodzaj społecznej i politycznej interwencji, została zainspirowana autentycznym wydarzeniem – okupacją wiedeńskiego kościoła przez tygodniami czekających na decyzję co do ich losów – nielegalnych imigrantów. Dramatopisarka daje tu ujście swej złości i frustracji wynikającymi nie tylko z ostatecznego wydalenia z jej kraju wspomnianej grupy, ale i własnej bezsilności. Nikt nie przypuszczał wówczas jednak, że kilka lat później fala uchodźców dosłownie zaleje Europę, a bezprecedensowe wydarzenie z Wiednia przemieni się w ogólno-kontynentalny konflikt, który na trwałe odmieni Stary Świat. Paweł Miśkiewicz w swoim spektaklu skrzętnie wykorzystuje krytyczny potencjał wpisany w tekst Jelinek. A jednocześnie używa go nie tylko po to, by obnażyć obecne w codziennej, również polskiej, rzeczywistości lęki przed tym, co obce i nieznane, ale przede wszystkim – by wnikliwie przyjrzeć się temu, co swojskie i „nasze”. Dodaje przy tym dodatkowy, metateatralny kontekst, pogrywając tu ze scenami ukazującymi imigrantów, ze swego ikonicznego przedstawienia sprzed ponad dekady – „Niewiny” Dei Loher. Z tego konglomeratu głosów, dyskursów, gąszczu teatralnych zabaw i palimpsestu mowy nienawiści, wyłania się zatrważająco realistyczny obraz upadku dotychczasowej cywilizacji. Ale również apel o konieczność duchowej i kulturowej przemiany obowiązującego społecznego krajobrazu.

Aktorski zespół Narodowego Starego Teatru imponuje w spektaklu Miśkiewicza niesamowitą umiejętnością synchronizacji i koordynacji działań wszystkich wykonawców oraz prawdziwą wirtuozerią. W efekcie, widzowie oglądają jeden zwarty teatralny organizm, który jest tu nie tylko ucieleśnieniem przybywających do Europy uchodźców, ale staje się siedliskiem mnożących się na  naszych oczach stereotypów rasowych i obyczajowych, rządzących niepodzielnie zarówno w świecie scenicznym, jak i rzeczywistym. Twórcy „Podopiecznych” za wszelką cenę próbują jednak znaleźć wyjście z tego cywilizacyjnego i kulturowego impasu. 

 

Zespół

Reżyseria i adaptacja: Paweł Miśkiewicz

Przekład: Karolina Bikont

Dramaturgia i adaptacja: Joanna Bednarczyk

Scenografia: Barbara Hanicka

Muzyka: Rafał Mazur

Światło: Marek Kozakiewicz

Choreografia: Maćko Prussak

Inspicjent/sufler: Iwona Gołębiowska

Muzycy: Paulina Owczarek, Sebastian Mac, Tomasz Chołoniewski, Rafał Mazur

 

 

Obsada

Iwona Budner, Aldona Grochal, Ewa Kaim, Urszula Kiebzak, Ewa Kolasińska, Katarzyna Krzanowska, Marta Nieradkiewicz, Jaśmina Polak, Marta Ścisłowicz, Bartosz Bielenia, Szymon Czacki, Roman Gancarczyk, Krzysztof Globisz, Zygmunt Józefczak, Zbigniew W. Kaleta, Patryk Kulik (PWST), Jan Peszek

 

CMS BYCMS by tenka.pl