zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Chór sierot

DATA   GODZINA   MIEJSCE
16 grudnia 2016
16 grudnia 2016
  11:00
19:00
  Cricoteka
Zdjęcie
(10)

Reżyseria

Jerzy Zoń

Autor

Jerzy Zoń

Produkcja

Teatr KTO

CZAS TRWANIA

52 min.

Wyreżyserowany przez Jerzego Zonia „seans teatralny z orkiestrą, sopranem solo oraz aktorami”, jak głosi hasło reklamowe produkcji, to szczególne przedsięwzięcie z kilku co najmniej powodów. Po pierwsze, jest to hipnotyzujące przedstawienie bez tekstu, choć oparte na powieści Guy’a Croussy’ego Bławatki. Po drugie, ścierają się w przestrzeni spektaklu rozmaite wpływy kulturowe i inspiracje, począwszy od Księgi Wyjścia, przez tradycyjną boliwijską pieśń, aż po III Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego. Książka Croussy’ego opowiada o losach sierot w powojennej Francji, a czas trwania spektaklu powiązany jest ściśle z długością wykonania dzieła kompozytora. Widzowie, usadzeni po dwóch przeciwnych stronach kwadratowej konstrukcji, oglądają codzienne czynności, jakie wykonują tytułowe sieroty, nadzorowane przez srogie opiekunki. Kolejne sytuacje, zaprojektowane podług porządku dramaturgicznego wyznaczanego przez wspomniany muzyczny utwór, problematyzują mechanizmy zachowań społecznych w zamkniętej grupie oraz kontrolę sprawowaną przez świat dorosłych nad zniewolonymi dziećmi.

"Chór Sierot" prezentowany był m.in na festiwalach w Chorwacji (nagroda SPASKO dla najbardziej poruszającego spektaklu festiwalu), Słowacji, Ukrainie i Białorusi (nagroda za reżyserię dla Jerzego Zonia).

W pierwszej edycji Konkursu Fotografii Teatralne, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszwskiego zdjęcia Adama Golca ze spektaklu "Chór Sierot" zwyciężyły w kategorii "zestaw dokumentacyjny z przedstawienia".

SPRZEDAŻ BILETÓW PROWADZI TEATR KTO 

Zespół

Scenariusz, opracowanie muzyczne, reżyseria: Jerzy Zoń

Scenografia i kostiumy: Joanna Jaśko-Sroka

Konstrukcje i wykonanie scenografii: Pracownia Ślusarska Robert Calikowski

Ruch sceniczny: Eryk Makohon

Przygotowanie rytmiczne zespołu: Grzegorz Bauer

Muzyka: Henryk Mikołaj Górecki "III Symfonia"

Asystent reżysera: Monika Kozłowska

Obsada

Karolina Bondaronek, Paulina Lasyk, Martyna Malcharek, Grażyna Srebrny-Rosa, Justyna Wójcik, Marta Zoń, Sławek Bendykowski, Bartek Cieniawa, Paweł Monsiel, Michał Orzyłowski

CMS BYCMS by tenka.pl