zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk

DATA   GODZINA   MIEJSCE
13 grudnia 2017
14 grudnia 2017
  19:30
19:30
  Narodowy Stary Teatr — Scena Kameralna
Zdjęcie
(4)

Reżyseria

Agata Duda-Gracz

Autor

Agata Duda-Gracz

CZAS TRWANIA

210 min.

Bilety

65/40

Fabuła spektaklu Agaty Dudy-Gracz powstała w oparciu o książkę Wiesława Łuka „Nie oświadczam się”, opowiadającą o małej miejscowości i pewnej weselnej uroczystości, w wyniku której zginęły trzy osoby. Bezpośrednim powodem zbrodni była kradzież, a sprawców nie udało się do końca zidentyfikować. Mimo to, lokalna społeczność wydała wyrok. Reżyserka wykorzystuje wstrząsający reportaż jako kanwę dla kolejnych scenicznych zdarzeń, a jej intencją bynajmniej nie jest odpowiedź na pytanie, co naprawdę stało się na weselu we wsi Kamyk. Wręcz przeciwnie, każdy z bogatego uniwersum barwnych postaci i typów jawi się tu jako równie winny, każdy też ma swoje racje i punkt widzenia. Dodatkowy kontekst dla sensacyjnego scenariusza zbudowany jest przez tło obyczajowo-polityczne związane głównie z transformacją ustrojową, z którą mieszkańcy wcale nie mogą sobie tak łatwo poradzić, ani jej łatwo przepracować. Dramaturgię przedstawienia wyznacza natomiast model wiejskiego wesela, znany dobrze choćby z filmu Wojciecha Smarzowskiego. Od wejścia widzowie są witani serdecznie i włączani w przebieg prezentowanych na scenie wypadków – ukazujących skomplikowaną wiwisekcję drzemiącego w ludzkiej naturze zła i prawdy, jaka zdaje się być uzależniona wyłącznie od tego, kto o niej opowiada.

Rozbudowane monologi postaci, opowiadające różne wersje historii ze wsi Kamyk i osobiste perturbacje bohaterów, reżyserka ilustruje muzyką utrzymaną w klimacie przaśnej potańcówki. Odwołują się do niej również kostiumy, z charakterystyczną dla wczesnych lat dziewięćdziesiątych ubiegło wieku modą. Realistyczne sceny sąsiadują tu z surrealistycznymi, wizyjnymi momentami, które wprowadzają do całej opowieści atmosferę tajemniczości, a przede wszystkim – metafizyczny wymiar. Brutalnie pokazana zbrodnia z kolei i malarsko skonstruowane obrazy sceniczne, skonfrontowane z kipiącymi energią scenami szalonej zabawy, utrzymane są w charakterystycznej dla Dudy-Gracz estetyce, łączącej naturalizm z baśniowością i elementami ludowej kultury.

Zespół

Reżyseria/Scenografia/Kostiumy: Agata Duda-Gracz
Muzyka: Jakub Ostaszewski
Ruch sceniczny: Tomasz Wesołowski
Reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk
Asystenci reżysera: Dagmara Olewińska, Natasza Sołtanowicz, Sylwia Gola, Maciej Hanusek
Asystentki scenografki: Alicja Trzcińska, Aleksandra Kołodziejska
Inspicjent: Hanna Kujawiak

Obsada

Dorota Abbe, Bożena Borowska-Kropielnicka, Gabriela Frycz, Karolina Głąb, Małgorzata Łodej-Stachowiak, Edyta Łukaszewska, Anna Mierzwa/Agnieszka Różańska, Julia Rybakowska, Maria Rybarczyk, Marta Szumieł, Łukasz Chrzuszcz/Łukasz Schmidt, Radosław Elis, Michał Kocurek, Mateusz Ławrynowicz, Szymon Mysłakowski (gościnnie), Andrzej Niemyt, Bartosz Nowicki (gościnnie), Ildefons Stachowiak, Mariusz Zaniewski

CMS BYCMS by tenka.pl