zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Sekretne życie Friedmanów

DATA   GODZINA   MIEJSCE
10 grudnia 2017
  17:00
  Teatr Ludowy Stolarnia
Zdjęcie
(7)

Reżyseria

Marcin Wierzchowski

Autor

Marcin Wierzchowski, Daniel Sołtysiński

Produkcja

Teatr Ludowy

CZAS TRWANIA

165 min.

Spektakl Marcina Wierzchowskiego z Teatru Ludowego jest inspirowany dokumentem „Sprawa Friedmanów” Andrew Jareckiego. Nagrodzony na Sundance, największym festiwalu kina niezależnego na świecie i nominowany do Oscara obraz opowiada historię pewnej zamożnej żydowskiej rodziny, której życie nagle wywraca się do góry nogami, gdy ojciec i syn zostają oskarżeni o pedofilię. Tragizm rodem z antycznego dramatu splata się tutaj z dogłębną krytyką amerykańskości i pustych obietnic, jakie ze sobą niesie, które wybrzmiewają nader aktualnie w rodzimym kontekście obyczajowym. Publiczność, ustawiona w samym centrum rozgrywanych zdarzeń, jakie w dużej mierze polegają nie tyle na dosłownie pojmowanej opowieści o Friedmanach, co bardziej nawet – jej symbolicznym wymiarze, związanym ze zbrodnią i karą, ma niepowtarzalną okazję wziąć udział w teatralnej wiwisekcji tej głośnej sprawy. Zamiast jednak proponować łatwe diagnozy i odpowiedzi na pytania o obecne w ludziach od wieków zło i ciemną stronę natury, przedstawienie problematyzuje kwestie wokół przestępstwa. Unaoczniając, że konstytuują je nie tylko i wyłącznie same czyny, ale bardziej może nawet – sposób opowiadania o nich.

Umożliwiając widzom przemieszczanie się po teatrze i zmniejszając znacząco dystans między nimi a aktorami, reżyser bada mechanizmy współczesnego „polowania na czarownice”. Poszukiwaniom nowej teatralnej formuły towarzyszą społeczne i kulturowe obserwacje dotyczące odwiecznej potrzeby i konieczności znalezienia kozła ofiarnego. Tymczasem, jak daje do zrozumienia Wierzchowski - nic nie jest ani czarne, ani białe, a diabeł tkwi w przysłowiowych szczegółach.

Zespół

Reżyseria: Marcin Wierzchowski
Scenografia: Barbara Ferlak
Kostiumy: Ewa Mroczkowska
Muzyka: Urszula Chrzanowska
Asystentka reżysera/inspicjent: Martyna Rezner

Obsada

Piotr Pilitowski, Małgorzata Kochan, Patryk Palusiński (gościnnie), Jakub Klimaszewski (gościnnie), Piotr Franasowicz, Jan Nosal, Jagoda Pietruszkówna, Maja Pankiewicz, Kajetan Wolniewicz, Ryszard Starosta

CMS BYCMS by tenka.pl