zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Harper

DATA   GODZINA   MIEJSCE
10 grudnia 2017
11 grudnia 2017
  18:00
19:30
  Narodowy Stary Teatr — Scena Kameralna
Zdjęcie
(7)

Autor

Simon Stephens

CZAS TRWANIA

100 min.

Bilety

65/40

Spektakl Grzegorza Wiśniewskiego na podstawie sztuki Simona Stephensa opowiada o kobiecie w średnim wieku, która postanawia opuścić dom w Londynie i wyruszyć w podróż do rodzinnego miasteczka. Harper Regan zostawia dojrzewającą i sprawiającą problemy nastoletnią córkę oraz nieumiejącego ułożyć sobie zawodowego życia męża i wyjeżdża pożegnać się z umierającym ojcem. To jednak jedynie pretekst do tego, by pokazać wewnętrzną przemianę bohaterki. Prezentowaną w zgodzie z konwencjami literatury i kina drogi. Kolejne spotkania i doświadczenia Harper z przypadkowo poznanymi ludźmi odsłaniają nie tylko jej rozpacz i desperację, by znaleźć remedium na nurtujące ją od lat kwestie, ale ukazują ją przeżywającą „drugą młodość” i uczącą na nowo cieszyć się codziennością. Podczas, gdy reżyser stopniowo oswaja widzów z intymnym światem centralnej postaci, konfrontując realistyczne sceny z bardziej poetyckimi i surrealistycznymi momentami, utrzymanymi w estetyce najlepszych przedstawień spod znaku dramaturgii subiektywnej.

Harper, brawurowo zagrana przez Magdę Grąziowską, odbywa okraszoną niebanalnym metaforami podroż, która bynajmniej nie przyniesie jej prostych odpowiedzi. Unikając pułapek psychologicznego teatru, Wiśniewski osadza następujące po sobie zdarzenia w chłodnej, sterylnej scenografii Mirka Kaczmarka, przypominającej wyłożoną kafelkami stację metra lub szpitalną poczekalnię. W każdej z tych przestrzeni bohaterka spędza sporo czasu, w żadnej z nich nie czując się w pełni sobą. Cokolwiek miałoby to oznaczać, zdają się z krytyczną nieufnością podpowiadać twórcy tego angażującego emocjonalnie przedstawienia.

Zespół

Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski
Tłumaczenie: Małgorzata Semil
Konsultacja dramaturgiczna: Jakub Roszkowski
Scenografia/kostiumy/wideo/reżyseria światła: Mirek Kaczmarek
Opracowanie muzyczne: Rafał Kowalczyk
Asystent reżysera/inspicjent/sufler: Maria Bielińska

Obsada

Anna Antoniewicz, Adrian Brząkała, Krzysztof Grabowski, Magda Grąziowska, Joanna Kasperek, Wojciech Niemczyk, Artur Słaboń

CMS BYCMS by tenka.pl