zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Wesele

DATA   GODZINA   MIEJSCE
9 grudnia 2017
  18:00
  Narodowy Stary Teatr — Duża Scena
Zdjęcie
(6)

Reżyseria

Jan Klata

Autor

Stanisław Wyspiański

CZAS TRWANIA

190 min.

Trudno nie spojrzeć na ten spektakl, na podstawie arcy-dramatu Stanisława Wyspiańskiego, który jak mało kto potrafi rozprawiać się z narodowymi przywarami, poprzez pryzmat końca dyrektury Jana Klaty w Narodowym Starym Teatrze oraz rozmaitych skandali i politycznych przepychanek związanych z instytucją. Reżyser nie podsuwa jednak wcale prostych i jednoznacznych odniesień, a centrum konfliktu czyni raczej zderzenie mentalności miastowych i mieszkańców podkrakowskiej wsi. Ten zabieg pozwala nie tylko wydobyć na wierzch utajone pretensje i żale, ale przede wszystkim odsłonić rodzime kompleksy, zaszłości i różnice obyczajowe, jakie wciąż są jak najbardziej aktualne. Zaprojektowana przez Justynę Łagowską scenografia przypomina tandetny, prowincjonalny dom zabaw. A kolejnym porywającym i utrzymanym w dynamicznym rytmie scenom towarzyszy wykonywana na żywo muzyka blackmetalowego zespołu Furia. Jego muzycy, niczym współczesne wersje złowrogich Chochołów, z pomalowanymi demonicznie twarzami, stoją na postumentach, przyglądając się rozgrywającym się dookoła zdarzeniom, napędzanym przez poetyckie teksty i unoszącą się nad całością wisielczą energię.

Zespół aktorski Narodowego Starego Teatru, złożony z kilku pokoleń wykonawców, daje w „Weselu” wirtuozerski popis możliwości i umiejętności zarówno poszczególnych artystów, jak i całej obsady, działającej momentami niczym jeden, zsynchronizowany do perfekcji organizm. Dramaturgię i rytm następujących po sobie wypadków wyznacza w dużej mierze choreografia Maćko Prusaka, a grupowe układy taneczne i tragikomiczne sceny dekonstruujące polskie fantazmaty i mity, nieuchronnie zmierzając do posępnego finału. Ikoniczny Złoty Róg nosi się tu w wyświechtanej plastikowej reklamówce, a jakikolwiek dialog i porozumienie między zwaśnionymi stronami okazuje się być niemożliwe.

Zespół

Reżyseria i adaptacja: Jan Klata
Scenografia/kostiumy/reżyseria światła: Justyna Łagowska
Choreografia: Maćko Prusak
Muzyka: FURIA
Asystent scenografa: Piotr Halter
Realizator dźwięku: Łukasz Kamiński, Adam Gajewski
Inspicjent/sufler/asystent reżysera: Katarzyna Gaweł
Asystenci reżysera: Paweł Sablik, Andrzej Błażewicz

Obsada

Anna Dymna, Monika Frajczyk, Małgorzata Gorol, Ewa Kaim, Katarzyna Krzanowska, Beata Paluch, Jaśmina Polak, Anna Radwan, Bartosz Bielenia, Maciej Charyton, Juliusz Chrząstowski, Krystian Durman, Roman Gancarczyk, Grzegorz Grabowski, Mieczysław Grąbka, Zbigniew W. Kaleta, Zbigniew Kosowski, Radosław Krzyżowski, Ryszard Łukowski, Zbigniew Ruciński, Krzysztof Zawadzki, Edward Linde-Lubaszenko/Jan Peszek, Elżbieta Karkoszka, Michał Kuźniak oraz: Mikołaj Głowacki, Janusz Jarecki, Grzegorz Sterliński, Krzysztof Szczygieł, Wojciech Szczygieł, Sławomir Wojciechowski

CMS BYCMS by tenka.pl