zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Triumf woli

DATA   GODZINA   MIEJSCE
16 grudnia 2017
  18:00
  Narodowy Stary Teatr — Duża Scena
Zdjęcie
(7)

Reżyseria

Monika Strzępka

Autor

Paweł Demirski

CZAS TRWANIA

210 min.

Jeszcze przed premierą tego niezwykle i nieco wbrew logice najnowszych czasów, optymistycznego spektaklu, duet teatralny Monika Strzępka/Paweł Demirski zaznaczał, że „wyruszył w podróż w poszukiwaniu dawek serotoniny”. Ciężko nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, zważywszy, że tym razem, z właściwą sobie buńczucznością względem aktualnych trendów i tendencji artystycznych, twórcy stawiają na rozrywkę, w zdecydowanie bardziej przyjemnym i lekkim wydaniu niż to, do jakiego zdążyli dotychczas przyzwyczaić widzów. Akcja rozpoczyna się tutaj od katastrofy samolotowej i opowieści ocalałych z niej pasażerów, którzy utkwili na wyspie gdzieś pośrodku oceanu. Anegdoty o rozmaitych postaciach, jakie wykazały się sporą odwagą osobistą i kulturową, przyśpieszając bieg historii świata, sąsiadują tutaj z bardziej sceptycznymi opiniami o ludzkości, prezentowanymi przez grupę malkontentów. Nad całością przebiegu fabuły czuwa nie kto inny, jak sam William Szekspir, nadzorując kolejne sceny ukazujące niesamowite przygody barwnej galerii postaci. Od Kathrine Switzer, pierwszej kobiety, która przebiegła maraton, poprzez górnika wyruszającego w drogę autostopem do Indii, małego mongolskiego chłopca i jego niestrudzonego konia, aż do strajku górników w Wielkiej Brytanii, których w walce o lepszą przyszłość wsparły ugrupowania gejowsko-lesbijskie. A dźwięki rozbrzmiewającej triumfalnie w finale pieśni „There Is Power in a Union” przywracają, choćby na chwilę, wiarę w możliwość porozumienia i zbudowania wspólnoty ponad podziałami, jaka leży wszak u podstaw samego teatralnego medium.

Strzepka i Demirski wykorzystują farsowe chwyty i rozwiązania, a ich strategia artystyczna w dużej mierze polega na przeplataniu kabaretowych konwencji ze środkami wyrazu wziętymi jakby wprost z przedstawień typu variété. Zespół aktorski Narodowego Starego Teatru z kolei, jeszcze raz udowadnia, że jest jednym z najlepszych ensamble’i w kraju, bezbłędnie i z ironicznym dystansem ogrywając tę estetykę. Równocześnie umiejętnie balansuje pomiędzy zabawą i dowcipem a tonem całkiem serio, dającym nadzieję na stworzenie sojuszu przekraczającego granice świata przedstawionego.

 

Zespół

Reżyseria: Monika Strzępka
Dramaturgia: Paweł Demirski
Scenografia: Martyna Solecka
Kostiumy: Arek Ślesiński
Muzyka: Stefan Wesołowski
Ruch sceniczny: Jarosław Staniek
Inpicjent/sufler/asystent reżysera: Hanna Nowak

 

Obsada

Juliusz Chrząstowski, Michał Czarnik, Krystian Durman, Monika Frajczyk, Radosław Krzyżowski, Michał Majnicz, Adam Nawojczyk, Paulina Puślednik, Dorota Pomykała/Ewa Kaim, Anna Radwan, Dorota Segda, Małgorzata Zawadzka, Krzysztof Zawadzki, Andrzej Kozak

 
CMS BYCMS by tenka.pl