zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Hymn do miłości

DATA   GODZINA   MIEJSCE
11 grudnia 2017
11 grudnia 2017
  18:00
19:30
  Narodowy Stary Teatr — Duża Scena
Zdjęcie
(9)

Reżyseria

Marta Górnicka

Autor

Marta Górnicka

CZAS TRWANIA

50 min.

Bilety

65/40

Marta Górnicka dyryguje na żywo chórem złożonym z ponad dwudziestu osób, wśród których są zarówno kobiety, jak i mężczyźni, biali i ciemnoskórzy, dorośli i seniorzy oraz dzieci. Napisane przez nią libretto jest reakcją na nasilające się w Europie nastroje nacjonalistyczne i prawicowe, a jego główną misją i celem – chęć zgłębienia mechanizmów odpowiedzialnych za wytwarzanie mowy nienawiści i strachu przed Innym. Zderzając ze sobą fragmenty wypowiedzi skandynawskiego terrorysty – Andersa Breivika – który zabił blisko osiemdziesiąt niewinnych ofiar, strzępy przemówień Bin Ladena i urywki Europejskiej Deklaracji Niepodległości, reżyserka dekonstruuje sposoby ustanawiania politycznej nowomowy, w dużej mierze polegające na podsycaniu wrogości i nienawiści do mniejszości etnicznych i seksualnych. Konfrontuje przy tym pełne przemocy i radykalnych, fundamentalistycznych tez kwestie, z pieśniami patriotycznymi i popowymi przebojami. W jednej ze scen dając złowieszczo wybrzmieć słowom „Mazurka Dąbrowskiego”. Za projektem stoi nie wyłącznie bunt przeciwko i niezgoda na seksizm, rasizm i ksenofobię, ale również – chęć rozmontowania mitów i opinii leżących w centrum kryzysu migracyjnego – jakie nad Wisłą przybierają często spotworniałe formy.

W skład Chóru wchodzą zarówno aktorki i aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu, jak i amatorzy oraz uczestnicy performatywnych działań Górnickiej spod znaku Chóru Kobiet. Wszyscy wykonawcy imponują zdyscyplinowaniem i sprawnością warsztatową, a skandowanym tekstom, hasłom i sloganom, towarzyszą wyćwiczone gesty i układy choreograficzne. Żaden ruch czy dźwięk nie jest tu przypadkowy, a reżyserka w pełni panuje nad całością, równocześnie doceniając unikatowość i indywidualność każdego ze swoich chórzystów. Z konglomeratu głosów, pieśni, wykrzyczanych haseł, rytmicznie podanych fraz i mnogości kulturowo-politycznych odniesień, wyłania się, wieńczące trylogię wokół „Matki Courage”, niepowtarzalne wydarzenie teatralne. W niespełna godzinę rozprawiające się z największymi bolączkami współczesnego świata.

Zespół

Reżyseria/koncept/tekst libretta: Marta Górnicka
Muzyka: Teoniki Rożynek
Choreografia: Anna Godowska
Dramaturgia: Agata Adamiecka
Scenografia: Robert Rumas
Kostiumy: Anna Maria Karczmarska
Lalki: Konrad Czarkowski (Kony Puppets)
Reżyseria światła: Artur Sienicki
Fotografie: Magda Hueckel

Producent: Fundacja CHÓR KOBIET/Teatr Polski w Poznaniu/Maxim Gorki Theater/ Ringlokschuppen Ruhr
Partnerzy: Goethe-Institut, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa oraz Kunststiftung NRW.

Obsada

Sylwia Achu, Pamela Adamik, Anna Andrzejewska, Maria Chleboś, Konrad Cichoń, Piotr B. Dąbrowski, Tymoteusz Dąbrowski, Maciej Dużyński, Anna Maria Gierczyńska, Paula Głowacka, Maria Magdalena Haile, Wojciech Jaworski, Borys Jaźnicki, Katarzyna Jaźnicka, Ewa Konstanciak, Irena Lipczyńska, Kamila Michalska, Izabela Ostolska, Filip Piotr Rutkowski, Michał Sierosławski, Ewa Sołtysiak, Ewa Szumska, Krystyna "Lama" Szydłowska, Kornelia Trawkowska, Anastazja Żak

CMS BYCMS by tenka.pl