zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy

DATA   GODZINA   MIEJSCE
13 grudnia 2017
13 grudnia 2017
  17:00
20:00
  Narodowy Stary Teatr — Duża Scena

Reżyseria

Wiktor Rubin

Autor

Jolanta Janiczak

CZAS TRWANIA

110 min.

Bilety

65/40

Centralną bohaterką spektaklu duetu Jolanta Janiczak/Wiktor Rubin jest Théoroigne de Méricourt – działaczka Wielkiej Rewolucji Francuskiej, z końca osiemnastego wieku. Zdecydowanie zapomniana przez Historię i deprecjonowana przez jej współczesnych, głosiła śmiałe jak na owe, ale i dzisiejsze czasy, poglądy całkowitego równouprawnienia kobiet. To jednak nie jej nazwisko zapisało się trwale w narracjach o sławetnej walce o „wolność, równość, braterstwo”, ale raczej Dantona i Robespiera – flagowych postaci ruchu. A co nawet bardziej istotne w kluczowym dla przedstawienia feministycznym kontekście – mężczyzn kierujących się przeważnie interesami własnej płci, jaka stanowić miała zestaw rzekomo uniwersalnych prawideł i wartości. Zaangażowanie, pasja i radykalizm Méricourt zostały zniwelowane i przesłonięte jej domniemanym szaleństwem. Wszak tę diagnozą od wieków ucisza się dopominające się o swe prawa kobiety. Co jednak najbardziej szokujące – to właśnie towarzyszki bohaterki ukarały ją publicznym linczem. Fascynującą opowieść staje się w przedstawieniu Teatru Polskiego w Bydgoszczy nie tyle nawet matrycą historycznego czy biograficznego śledztwa, ile bardziej – pretekstem do postawienia szeregu pytań o siostrzeństwo, fanatyzm i obywatelski porządek. A przede wszystkim – możliwości rewolucyjnego zrywu. Oraz roli jaką teatr może odgrywać w procesie politycznego i społecznego rozbudzania aktywistycznych i emancypacyjnych nastrojów.

Dodatkowe sensy spektaklu Janiczak i Rubina zostają, oczywiście, uruchomione przez obecną sytuację w Polsce, na czele z „czarnym marszem”. Im dalej w las, tym bardziej okazuje się, że święte i absolutne męskie zasady sprzed ponad dwóch wieków, bynajmniej nie straciły na sile rażenia. Mimo to, a może wręcz dlatego właśnie, aktorki Teatru Polskiego wyprowadzają lud dosłownie i metaforycznie na barykady, kanalizując wściekłość, oburzenie i kulturowy impas, jaki staje się udziałem zarówno twórców „Żon stanu, dziwek rewolucji…”, jak i samych widzów.

Zespół

Reżyseria: Wiktor Rubin
Tekst/dramaturgia/kostiumy: Jolanta Janiczak
Scenografia: Michał Korchowiec
Muzyka: Krzysztof Kaliski
Kostiumy/wideo: Hanna Maciąg
Reżyseria światła: Michał Głaszczka
Asystent reżysera: Maciej Pesta
Inspicjent: Mateusz Stebliński

Obsada

Beata Bandurska, Magdalena Celmer, Martyna Peszko, Sonia Roszczuk, Małgorzata Trofimiuk, Małgorzata Witkowska, Mirosław Guzowski, Roland Nowak, Maciej Pesta, Marcin Zawodziński

CMS BYCMS by tenka.pl