zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi]

DATA   GODZINA   MIEJSCE
15 grudnia 2017
  18:30
  Teatr im. J. Słowackiego - Duża Scena
Zdjęcie
(9)

Reżyseria

Agnieszka Glińska

Autor

Agnieszka Glińska

CZAS TRWANIA

200 min.

Agnieszka Glińska powraca do ikonicznego, ponad siedmiogodzinnego spektaklu Andrzeja Wajdy ze Starego Teatru sprzed blisko czterdziestu lat. Monumentalna inscenizacja, jak również serial telewizyjny na jej podstawie, były próbą przyjrzenia się obyczajowości i mentalności kanonicznych artystów okresu Młodej Polski, jak również miejscowemu mieszczaństwu. Reżyserka, obok wziętych ze wspomnianego przedstawienia Bałuckiego, Boya-Żeleńskiego i Przybyszewskiego, dywagujących o sensie sztuki, prozie życia, ale i własnej twórczości, wprowadza swoistą przeciwwagę dla ich męskiego i patriarchalnego dość dyskursu – postać Gabrieli Zapolskiej. Nie tylko aktorki, dramatopisarki, ale też bojowniczki o prawa kobiet, głoszącej śmiałe jak na owe czasy poglądy obyczajowe. Frazy wypowiadane przez historycznych bohaterów sąsiadują z fragmentami ich głośnych utworów, odgrywanymi na scenie, na czele z kanoniczną „Moralnością Pani Dulskiej”. W tym artystycznym tyglu i kolażu, składającym się na barwny i tętniący energią obraz pewnej epoki idzie jednak o coś więcej niż jedynie zabawę w poszukiwanie wyznaczników i wspólnych mianowników dla krakowskich mieszczan czy teatralną rekonstrukcję.

Glińska dodaje do spektaklu osobisty wątek – swej prababki – tytułowej Pepi Weiss – Żydówki z zamożnej mieszczańskiej rodziny – która zginęła w trakcie drugiej wojny światowej w jednym z obozów koncentracyjnych. Obecna poprzez zdjęcia i anegdoty reżyserki, kładzie się cieniem na niepisanym pojedynku krakowskich filistrów z artystami, przypominając o bolesnej i niewygodnej przeszłości miasta, jawiącego się nie tylko jako centrum kulturalne, ale i rodzaj metaforycznego „cmentarza”. Reżyserka zabiera widzów na teatralny spacer szlakiem głośnych artystów, ale nie daje zapomnieć o zdecydowanie tragicznym wymiarze powstającej tu sztuki i egzystencji już nie tylko uprzywilejowanego mieszczaństwa.

Zespół

Adaptacja i reżyseria: Agnieszka Glińska
Scenografia: Agnieszka Zawadowska
Kostiumy: Magdalena Maciejewska
Choreografia: Monika Pelczyńska
Współpraca dramaturgiczna: Hubert Sulima
Reżyseria światła: Jacqueline Sobiszewski
Muzyka/opracowanie muzyczne: Mateusz Bieryt, Modest Ruciński
Multimedia: Antonina Benedek
Asystent reżysera: Szymon Komarnicki (PWST)
Inspicjent: Anna Wójcicka
Konsultacje Lindy Hop: Tomasz Przytycki

Obsada

Małgorzata Biela, Hanna Bieluszko, Pola Błasik, Zuzanna Czerniejewska (gościnnie), Agnieszka Glińska, Dorota Godzic, Marta Konarska, Agnieszka Kościelniak, Anna Tomaszewska Karolina Wasilewska (gościnnie), Katarzyna Zawiślak-Dolny, Mateusz Bieryt (gościnnie), Krzysztof Piątkowski, Sławomir Rokita, Modest Ruciński (gościnnie), Łukasz Simlat (gościnnie), Marcin Wojciechowski

CMS BYCMS by tenka.pl