zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Rabacja

DATA   GODZINA   MIEJSCE
13 grudnia 2017
14 grudnia 2017
  21:00
17:00
  Teatr im. J. Słowackiego - Scena Miniatura
Zdjęcie
(5)

Reżyseria

Jakub Roszkowski

Autor

Jakub Roszkowski

CZAS TRWANIA

90 min.

Spektakl Jakuba Roszkowskiego powstał w ramach Festiwalu Genius Loci, we współpracy z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Poza aktorami z Teatru im. Juliusz Słowackiego w Krakowie, bierze w nimi udział grupa muzyków ludowych, grających nie tylko rabacyjne, zagrzewające do walki pieśni, ale również fragmenty rapsodu autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Twórcy przywołują tutaj krwawe wydarzenia z lutego 1846 roku, będące konsekwencją napięć związanych z austriackim zaborcą, ale przede wszystkim – konfliktu interesów między polską szlachtą a chłopami. Nie idzie jednak o to, by wiernie odtworzyć realia swoistej wojny domowej, jaka przez moment ogarnęła ziemie Małopolski, ale bardziej przyglądnąć się narastającemu rozdźwiękowi klasowemu, który odsłonił olbrzymie podziały społeczne. W rezultacie doprowadzając do wyniszczającej, brutalnej i bezlitosnej walki między wspomnianymi warstwami narodu. Być może jednak koniecznej, a może falę nienawiści, agresji i frustracji można było jakoś powstrzymać?

W spektaklu wykorzystywana jest świeża ziemia, słoma, kora oraz światła stroboskopowe. Ze względu na specyficzną scenografię, spektakl nie jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Zespół

Reżyseria/Opracowanie tekstu: Jakub Roszkowski
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Muzyka: Stefan Wesołowski
Asystent reżysera: Sławomir Rokita
Przygotowanie wokalne: Halina Jarczyk
Inspicjent: Anna Wójcicka
Producent: Teatr im. Juliusz Słowackiego w Krakowie/Festiwal Genius Loci/Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu/Izabella Oleś

Obsada

 Agnieszka Judycka, Agnieszka Kościelniak, Grzegorz Łukawski, Tomasz Międzik, Sławomir Rokita, Jerzy Światłoń, Tadeusz Zięba oraz muzycy ludowi

CMS BYCMS by tenka.pl