zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

1946

DATA   GODZINA   MIEJSCE
13 grudnia 2018
14 grudnia 2018
  20:00
19:00
  Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie — Scena Kameralna
Zdjęcie
(5)

Reżyseria

Remigiusz Brzyk

Autor

Tomasz Śpiewak

CZAS TRWANIA

125 min.

Bilety

65 / 40

Twórcy spektaklu wracają do sprawy pogromu z lipca 1946 roku, który zapisał Kielce na kartach historii świata w negatywnym świetle i wciąż stanowi ciemną kartę w życiu miasta.

Oto po II wojnie światowej powrócili do Kielc, ci którzy przeżyli Holocaust – w obozach, w ukryciu, na wygnaniu bądź też wybrali miasto jako przystanek w podróży do Ziemi Obiecanej. Plotka o porwaniu polskiego chłopca przez społeczność żydowską była jak iskra w rzeczywistości podminowanej napięciami, uprzedzeniami i chęcią ślepej zemsty bądź agresji. Tłum przy współudziale służb mundurowych dokonał zbrodni, której ofiarą było 40 Żydów.

Nie byłoby bez spektaklu bez bezcennej książki profesor Joanny Tokarskiej-Bakir „Pod klątwą”, która skonfrontowała mity i stereotypy z prawdą historyczną. Wykazała że do pogromu doszło przy obojętności kleru i resentymentach byłych partyzantów ulokowanych w MO, UB czy w Ludowym Wojsku Polskim. Kluczowy okazał się antysemityzm.

Remigiusz Brzyk zamiast tworzyć typową historyczną rekonstrukcję wprowadza aktorów kieleckiego teatru na scenę w roli uczestników wycieczki, odwiedzającej muzeum pogromu, mieszczące się tam, gdzie po wojnie schronili się Żydzi.

Krok po krok, w aurze pełnej żałobnego i bezradnego skupienia, konfrontuje nas z bolesnymi faktami. Zbiegają się z historią Kielc, ale także kieleckich spektakli i wydarzeń, jakie rozgrywały się w kieleckim teatrze w formie komentarza do pogromu, a także w związku z nim.

Pozornie spokojny rytm i wyciszony charakter opowieści jest jak niemy krzyk rozpaczy i wstydu po tym, co stało się w 1946 r. i, co poprzez paradoks dziejów, powraca do nas, a nie oddala się, jakby działała klątwa. Bo chociaż nienawidzimy tego: historia lubi tragicznie się powtarzać.

Zespół

Reżyseria: Remigiusz Brzyk

Tekst: Tomasz Śpiewak

Scenografia i kostiumy: Iga Słupska i Szymon Szewczyk

Muzyka: Szymon Szewczyk

Obsada

Anna Antoniewicz, Dagna Dywicka, Magda Grąziowska, Ewelina Gronowska, Joanna Kasperek, Bartłomiej Cabaj, Janusz Głogowski, Edward Janaszek, Wojciech Niemczyk, Andrzej Plata, Łukasz Pruchniewicz, Dawid Żłobiński

CMS BYCMS by tenka.pl