zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Biesy

DATA   GODZINA   MIEJSCE
9 grudnia 2018
  18:30
  Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie — Duża Scena
Zdjęcie
(10)

Reżyseria

Jacek Głomb

Autor

Fiodor Dostojewski

CZAS TRWANIA

200 min.

Bilety

65 / 40

„Biesy” w reżyserii Jacka Głomba powstały na 40-lecie legnickiej sceny. Od 1994 roku dyrektor Głomb kieruje nią w wyjątkowy sposób rozpoznając powikłaną historię i tożsamość miasta oraz regionu, jednocześnie wywołując gorącą dyskusję o współczesnej Polsce.  Spektakl stał się kreacją zbiorową zespołu, który interpretuje najnowszy przekład powieści Dostojewskiego, dokonany przez Adama Pomorskiego. Daje on szansę, by pozostać wiernym rosyjskiemu arcydziełu, jego biblijnym inspiracjom, opowieści o kształtowaniu się kółek rewolucyjnych i terrorystycznych, a zarazem opowiedzieć o współczesności, która jest śmietnikiem historii, idei i kolejnych przegranych pokoleń, drepczących w miejscu, spalających się w chorych emocjach polityki, władzy, buntu, a także miłości. Tę perspektywę współtworzy rozpięta pomiędzy przeszłością a współczesnością scenografia: jest zrecyklingowanym odpadem, podobnie jak kostiumy – historyczne i dzisiejsze.

Jacek Głomb sięgając po klasyczną pozycję o okrucieństwie i inwigilacji władzy, nie oszczędza mrzonek wszystkich tych, którzy przeciwko niej występują. Zarówno świat zamordystów, jak i liberalnej inteligencji czy radykalnych postępowców jest oparty na grze pozorów i manipulacji, niszczącej jakąkolwiek nadzieję na zmianę. Władza i opozycja to dwie strony tego samego liczmana.  Prawdziwa jest tylko historia opowiedziana w Biblii. Historia ludzkiego upadku, który przez większość bohaterów w ich życiu zostaje nierozpoznany do końca bądź rozpoznany za późno. Biblijne świnie opętane demonami gnają na oślep prosto w przepaść.

Zespół

Reżyseria: Jacek Głomb

Autor: Fiodor Dostojewski 

Przekład – Adam Pomorski

Adaptacja – Robert Urbański

Scenografia: Małgorzata Bulanda

Muzyka: Bartek Straburzyński

Ruch sceniczny: Witold Jurewicz

Obsada

Ewa Galusińska, Robert Gulaczyk, Rafał Cieluch, Anita Poddębniak, Małgorzata Patryn, Magdalena Drab, Paweł Wolak, Bogdan Grzeszczak, Magda Biegańska, Gabriela Fabian, Małgorzata Urbańska, Mateusz Krzyk, Magda Skiba, Paweł Palcat, Grzegorz Wojdon, Albert Pyśk, Katarzyna Dworak, Joanna Gonschorek, Bartosz Bulanda, Maciej Rabski

CMS BYCMS by tenka.pl