zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Czarne papugi

DATA   GODZINA   MIEJSCE
9 grudnia 2018
10 grudnia 2018
  19:00
16:00
  MOS Małopolski Ogród Sztuki
Zdjęcie
(11)

Reżyseria

Michał Borczuch

Autor

Alejandro Moreno Jashés

CZAS TRWANIA

75 min.

Bilety

65 / 40

W drugiej premierze 2018 r. Michał Borczuch, zainspirował się tekstem chilijskiego dramatopisarza Alejandro Moreno Jashésa, który zmienia naszą codzienną optykę patrzenia na świat, odwracając gałki oczne w głąb ciała, zgodnie z myślą: „Ludzie się nad tym nie zastanawiają, to brzmi kuriozalnie: ciało jest ciemne w środku. W naszych organizmach nie ma światła.” 

Wewnętrzny mrok jest związany z chorobą psychiczną, schiz ofrenią, a może odmiennymi stanami świadomości, które w niekonwencjonalnej formie nazwanej „doświadczeniem” – zgłębia „grupa badawcza” złożona z krakowskich aktorów. 

 Borczuch, który znany jest z tego, że w środowiskach lub miejscach uważanych za „nienormalne” odsłania prawdę o człowieku i świecie – tym razem zarejestrował multimedialną część widowiska na terenie krakowskiego szpitala psychiatrycznego w Kobierzynie, po spotkaniach i rozmowach z byłymi pacjentami. Jednocześnie, by nie popaść w ton pretensjonalnej psychoanalizy oraz niewiarygodnej, stylizowanej traumy – rozbija iluzję podróży w mrok życia pacjentów i szpitala.

Każda choroba jest szaloną grą świadomości, zaś działająca w wyciemnionej sali „grupa badawcza” przeprowadza swój eksperyment pośród widzów. Przemieszcza się pomiędzy nami po omacku, z dystansem do życiowych i aktorskich objawień oraz potknięć. Przecież to, co widzimy na zewnątrz lub w sobie może być zarówno prawdą, jak i złudzeniem. 

Zespół

Reżyseria: Michał Borczuch

Autor: Alejandro Moreno Jashés

Dramaturgia: Tomasz Śpiewak

Scenografia i kostiumy: Dorota Nawrot

Muzyka: Bartosz Dziadosz

Reżyseria świateł: Jacqueline Sobiszewski

Obsada

Dominika Biernat (gościnnie), Pola Błasik, Lidia Bogaczówna, Iwona Budner, (gościnnie), Monika Niemczyk (wideo), Natalia Strzelecka, Karol Kubasiewicz, Krzysztof Piątkowski, Rafał Szumera

CMS BYCMS by tenka.pl