zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Hańba

DATA   GODZINA   MIEJSCE
13 grudnia 2018
  16:00
  Teatr Ludowy — Stolarnia
Zdjęcie
(7)

Reżyseria

Marcin Wierzchowski

Autor

J.M. Coetzee

Produkcja

Teatr Ludowy

CZAS TRWANIA

180 min.

Bilety

bilety dostępne w kasie Teatru Ludowego

Marcin Wierzchowski i aktorzy krakowskiego Teatru Ludowego byli autorami największego, a jednocześnie najbardziej zasłużonego zaskoczenia Boskiej Komedii 2017, gdy głosami międzynarodowego jury otrzymali za „Sekretne życie Friedmanów” Grand Prix. Idąc za ciosem  Wierzchowski sięgnął po książkę J.M. Coetzee’ego, laureata Nagrody Nobla i Bookera, znaną również z ekranizacji Steve'a Jacobsa z Johnem Malkovichem w głównej roli.

Krakowski spektakl rozgrywa się w zawiesistej atmosferze podwójnej hańby, ale jak w antycznej tragedii nie wszystko dla jej uczestników jest jasne i oczywiste od początku. Przede wszystkim zaś to, jakie role grają w relacji kat-ofiara, jak zmieniają się one w zależności od okoliczności, ujawniając nierozpoznane wcześniej międzyludzkie konteksty. Główny bohater David Lurie jest profesorem akademickim i za romans ze studentką zostaje usunięty z uczelni. Powraca do domu na pustkowiu, by zamieszkać ze swoją córką. Gdy dom profesora napadają tajemniczy tubylcy, a jego córka zostaje zgwałcona – cała sytuacja przypomina „efekt motyla”. Pozornie przedawnione, odizolowane w przeszłości czyny profesora widzimy w lustrzanym, zwielokrotnionym odbiciu, uświadamiającym mu naturę wyrządzonego przez niego zła.

Reżyser pokazuje, że człowiek może pohańbić się w oczach innych ludzi, ale prawdziwa hańba dotyka go dopiero w jego własnych oczach. Sam przed sobą staje się niegodny, bezwartościowy i skalany. Sam musi stanąć w obliczu wyzwania odbudowania siebie, ukonstytuowania siebie na nowo. Na scenie ofiary po raz kolejny stają twarzą w twarz z oprawcami, jednym i drugim udziela się głosu. Pytanie brzmi, czy ten akt może doprowadzić do pojednania, czy też stanowić będzie kolejny rozdział niekończącej się historii ludzkiego cierpienia.

Zespół

Adaptacja i reżyseria: Marcin Wierzchowski

Autor: J.M. Coetzee, przekład: Michał Kłobukowski

Dramaturgia: Agnieszka Turek, Daniel Sołtysiński

Scenografia: Barbara Ferlak

Muzyka: Urszula Chrzanowska

Obsada

Małgorzata Kochan, Anna Pijanowska, Marianna Zydek (gościnnie), Piotr Franasowicz, Jan Nosal, Tadeusz Łomnicki, Patryk Palusiński (gościnnie), Piotr Pilitowski, Jagoda Pietruszkówna

CMS BYCMS by tenka.pl