zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Konformista 2029

DATA   GODZINA   MIEJSCE
10 grudnia 2018
11 grudnia 2018
  18:30
20:30
  Teatr Łaźnia Nowa — Duża Scena
Zdjęcie
(7)

Reżyseria

Bartosz Szydłowski

Autor

Alberto Moravia

CZAS TRWANIA

140 min.

Bilety

50 / 30

Bartosz Szydłowski wyreżyserował „Konformistę 2029” po premierach „Rejsu” wg filmu Marka Piwowskiego i Janusza Głowackiego oraz „Przypadku” wg Krzysztofa Kieślowskiego. Przypomniał wtedy pokusy konformizmu w okolicznościach PRL, choć przecież nie bez coraz żywszych odwołań do naszej współczesności. W adaptacji powieści Moravii zainteresował go bohater na rozdrożu, w czasach radykalnej historycznej zmiany, kiedy trzeba opowiedzieć się po jednej ze stron politycznego sporu dzielącego społeczeństwo. Marcel Klerykoski to człowiek uwikłany w intymne, osobiste i rodzinne niespełnienia. Nie chce dłużej nieść ciężaru samotności, tylko działać w jednorodnej politycznie masie tak jak to było w czasach włoskiego faszyzmu, który niczym współczesny populizm odwoływał się do potrzeb „prostego człowieka”, wymagał dumy z historii kraju, podniesienia morale, a jednocześnie lekceważenia liberalnych elit.

Klerykoski dokonuje tego, co od wieków zwane jest „zdradą klerków”: ten uczeń profesora Quadriego zamiast pozostać otwartym na świat wolnym człowiekiem – wybiera konformizm. Rezygnuje z marzenia o wolności, rozwoju i namiętności życia. Ulega strachowi przed chaosem, który ma swoją cenę, ale gwarantuje też wolność. Profesora Quadriego, chroniącego się przed populistycznym reżimem na emigracji w Paryżu, kreuje Krzysztof Globisz, który powrócił po chorobie na scenę w Łaźni Nowej w prapremierze „Wieloryb The Globe”, przygotowanej na Boską Komedię w 2016 roku. Teraz wygłasza monolog niezłomnego intelektualisty oparty na wierszu Stanisława Barańczaka – poety, tłumacza, peerelowskiego opozycjonisty, zmuszonego do emigracji przez komunistyczny reżim.

Zespół

Reżyseria: Bartosz Szydłowski

Dramaturgia: Mateusz Pakuła na podstawie powieści „Konformista” Alberto Moravii w tłumaczeniu Zofii Ernstowej

Scenografia, kostiumy, reżyseria światła: Małgorzata Szydłowska

Muzyka: Dominik Strycharski

Multimedia: Dawid Kozłowski

Choreografia: Dominika Knapik

Asystent choreografki: Kamil Wawrzuta

Asystent reżysera: Bartłomiej Harat

Obsada

Szymon Czacki, Hanna Bieluszko / Bożena Adamek, Iwona Budner, Roman Gancarczyk / Zygmunt Józefczak, Krzysztof Globisz, Marcin Kalisz, Oscar Mafa, Anna Paruszyńska, Paulina Puślednik / Marta Zięba, Dominik Stroka

CMS BYCMS by tenka.pl