zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Murzyni we Florencji

DATA   GODZINA   MIEJSCE
12 grudnia 2018
  16:00
  Teatr Nowy Proxima w Krakowie
Zdjęcie
(8)

Reżyseria

Iwona Kempa

Autor

Vedrana Rudan

CZAS TRWANIA

110 min.

Bilety

50 / 30

Jak zwykle w teatrze Iwony Kempy mamy na pierwszym planie tekst, aktorskie role i skomplikowane relacje rodzinne, które układają się w groteskową szaradę. Dziś mozaika ułożona zgodnie z taką hierarchią to na scenie rzadkość, czyli wartość.

Od początku jest tragikomicznie, gdy dwa nastiturusy w obawie przed aborcją domagają się nadania im imion i uznania ludzkiej tożsamości, czyli bezpieczeństwa i gwarancji życia. O to jest najtrudniej. Znaleźliśmy się w samym centrum bezwględnego świata, którego największa groza polega na tym, że zło i dobro mieszają się w dziwną hybrydę, zaś wojna i pokój, zarówno we wspomnieniach, jak i w życiu codziennym, nie mają czytelnej linii granicznej. Front jest wszędzie.

Rzeczywistość nakłada się na siebie jak płyty tektoniczne agresywnego górotworu, jest piętrowa i w każdej chwili może się zwalić całym swym ciężarem na każdego z bohaterów. Ich brak złudzeń emanuje z ostrego języka, którym chorwacki pisarz, a wraz z nim Iwona Kempa opowiada o rozbitej, a jednak trzymającej się razem chorwackiej rodzinie. Bohaterowie są razem nie po to, by chronić się przed okrucieństwem świata, tylko zadawać sobie ból. Rani każdy gest i słowo. Każda z postaci eksploduje powojennymi emocjami lub dokonuje się w niej implozja wywołana zespołem stresu pourazowego. Kobiety bronią się okrucieństwem przed brutalnością mężczyzn. Milczenie jest równie bolesne jak krzyk. Katastrofa wojny wywołała pomniejsze: niepowodzenia w szukaniu pracy, problemy edukacyjne czy z przystosowaniem się do kapitalistycznej rzeczywistości. Najbardziej dojmująca jest jednak odpowiedź na pytanie, czy ktoś wreszcie zdecyduje się na zawieszenie broni?

Zespół

Reżyseria i scenografia: Iwona Kempa

Tekst: Vedrana Rudan

Światło: Wojciech Kiwacz

Obsada

Elżbieta Karkoszka, Anna Tomaszewska, Martyna Krzysztofik, Jacek Romanowski, Sławomir Maciejewski, Maciej Sajur i Juliusz Chrząstowski

CMS BYCMS by tenka.pl