zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Pod presją

DATA   GODZINA   MIEJSCE
11 grudnia 2018
  18:00
  ICE Kraków — Sala Teatralna S2
Zdjęcie
(4)

Reżyseria

Maja Kleczewska

Autor

Łukasz Chotkowski, Maja Kleczewska

CZAS TRWANIA

105 min.

Bilety

65 / 40

Maja Kleczewska w 2017 roku otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych nagród teatralnych w Europie – Srebrnego Lwa za innowację w teatrze, przyznanego reżyserce podczas Teatralnego Biennale w Wenecji. W Katowicach, po wielu długich, improwizowanych spektaklach, które bywają jak sinusoida emocji, sukcesów i porażek – stworzyła bodaj najkrótszy w swoim dorobku stuminutowy spektakl, porażający temperaturą kreacji Sandry Korzeniak, pamiętnej Marylin Monroe ze spektaklu Krystiana Lupy.

Punkt wyjścia spektaklu stanowił film „Kobieta pod presją” (1974) amerykańskiego eksperymentatora Johna Cassavetesa z kreacją Gene Rowlands, nagrodzoną Złotym Globem i nominacją do Oskara. Cassavetes wysnuł scenariusz o nadwrażliwej kobiecie, powoli popadającej w szaleństwo, w czasie gdy zajmuje się domem i dzieciństwem – z własnego doświadczenia, gdy poświęcił się wyłącznie opiece nad potomstwem.

Maja Kleczewska przeniosła mentalną akcję szaleństwa, w które popada Mabel w świat przemysłowego miasta i robotniczego męskiego środowiska. Stara się je zaakceptować, podobnie otwiera się na swojego męża. Nie może jednak liczyć na wzajemność. Tak bardzo jest inna, przewrażliwiona i nieprzystająca do rzeczywistość, że kwalifikacja ze strony „normalnego świata” i rodziny może być brutalnie jednostronna.

Sandra Korzeniak wyszła zwycięsko z konfrontacji z filmowym pierwowzorem, kreując nie dającą się zapomnieć rolę kobiety z „ciałem na wierzchu”, boleśnie dotkniętą przez brutalność świata i mężczyzn. Niesamowity efekt wprowadzenia w wewnętrzny świat bohaterki dają nie tylko zbliżenia z kamer, ujawniające kulisy domu i psychiki kobiety, ale też muzyka Donizettiego i Catalani w wykonaniu Agaty Zubel.

Zespół

Reżyseria: Maja Kleczewska ,

Dramaturgia: Łukasz Chotkowski 

Scenariusz sceniczny: Łukasz Chotkowski, Maja Kleczewska

Scenografia: Marcel Sławiński, Katarzyna Sobańska (MIKSS)

Kostiumy: Konrad Parol

Muzyka: Cezary Duchnowski

Zdjęcia, światło: Kacper Fertacz

Montaż filmu: Artur Rej, Przemysław Chruścielewski

Realizacja światła na planie filmowym: Bartek Gburek

Realizacja dźwięku na planie filmowym: Piotr Gburek, Michał Sendek 

Operatorzy kamer: Kamil Małecki, Andrzej Sepioł

Obsada

Sandra Korzeniak, Piotr Bułka, Anna Kadulska, Ewa Leśniak, Andrzej Dopierała, Antoni Gryzik, Wiesław Kupczak, Arkadiusz Machel, Marek Rachoń, Artur Święs, Andrzej Warcaba, Zbigniew Wróbel, Mateusz Znaniecki, Mateusz / Królik, Marcin Całka, Kaśka Dudek, Mariusz Konieczny, Sebastian Krysiak, Piotr Stanusz, Liwia Dziurosz, Igor Karaszewski / Franciszek Wardas, Julia Tudzierz, Filip Moczek, Franciszek Moczek, Aniela Tudzierz, Wiktoria Choińska, Krzysztof Ciemierz, Aleksandra Gosławska, Patrycja Góra, Wiktoria Lisicka, Magdalena Spiczonek, Małgorzata Szpiech

CMS BYCMS by tenka.pl