zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Spektakl dla turystów

DATA   GODZINA   MIEJSCE
9 grudnia 2018
  16:00
  Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie — Scena Miniatura
Zdjęcie
(7)

Reżyseria

Wojtek Ziemilski

Autor

Wojtek Ziemilski

CZAS TRWANIA

55 min.

Bilety

65 / 40

Spektakl Wojtka Ziemilskiego powstał w trzyletnim cyklu Komuny//Warszawa „Przed wojną / Wojna / Po wojnie”, pod szyldem którego na Boskiej Komedii prezentowano w 2017 roku projekt „Cezary idzie na wojnę” Cezarego Tomaszewskiego.

Ziemilski należy do najbardziej zaskakujących pod względem tematów i formy polskich reżyserów, ujawniających w performatywnych seansach niespodziewane aspekty pozornie znanych i oczywistych historii. W „Małej narracji” opowiedział o powikłanej przeszłości słynnego dziadka Tunia Dzieduszyckiego, ale też manowcach lustracyjnej narracji. W pokazywanym w 2017 roku na Boskiej Komedii „Jednym geście” odkrył niezwykle barwny i bogaty, jak się okazuje, świat osób głuchoniemych. 

„Spektakl dla turystów” jest koprodukcją ze słoweńskim teatrem Mladinsko, znanym z prac Olivera Frlijicia. Odsłania fałsze globalnych i regionalnych perspektyw opowieści, a także związanych z nimi wyobrażeń i marzeń, które ujawniają się bądź ponoszą klęskę w zależności od miejsca prezentacji. 

Nacechowany lokalną specyfiką okazuje się nawet, wydawałoby się, ponadkulturowy „nowoczesny” taniec i gest. To m.in. temat ironicznego komentarza, jaki Słoweńcy Damjana Černe i Primož Bezjak kierują pod adresem Polki Marii Stokłosy, gdy improwizuje układy choreograficzne. Okazuje się, że nawet gest w opisie świata jest psychologizowany, poddawany ocenie, obrasta komentarzem. To również komentuje z ironią Wojtek Ziemilski, podważając sens kolejnych strategii teoretyków i krytyków sztuki, chcących uwięzić w historycznych, filozoficznych i artystycznych kliszach to, co świeże, nowe, nienazwane.

***

Spektakl oparty na autorskiej choreografii Marii Stokłosy.

Zespół

Reżyseria i tekst: Wojtek Ziemilski

Choreografia: Maria Stokłosa

Dramaturgia: Sodja Zupanc Lotker

Kostiumy: Slavica Janošević

Światła: Wojtek Ziemilski, współpraca: Karolina Gębska

Obsada

Maria Stokłosa, Damjana Černe, Primož Bezjak

CMS BYCMS by tenka.pl