zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Wujaszek Wania

DATA   GODZINA   MIEJSCE
12 grudnia 2018
12 grudnia 2018
  20:30
17:00
  Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie — Duża Scena
Zdjęcie
(11)

Reżyseria

Iwan Wyrypajew

Autor

Antoni Czechow

CZAS TRWANIA

120 min.

Bilety

120 / 90

Iwan Wyrypajew, urodzony w Rosji, a mieszkający w Polsce wybitny reżyser i dramatopisarz, słynie z własnego języka scenicznego, który oparty jest na oryginalnej antyrealistycznej grze aktorskiej, a nacechowany metafizyczną tęsknotą.

Wyrypajew od dawna zamierzał zaskoczyć widzów klasycznym, a wręcz komercyjnym, gwiazdorskim spektaklem z monumentalną scenografią i kostiumem z epoki. W przeciwieństwie od transowych, zagadkowych autorskich przedstawień – chciał pokazać widowisko „klarowne i komunikatywne”. Ostatecznie wybór padł na „Wujaszka Wanię”.

W drewnianym rosyjskim domu, otoczonym świerkowym lasem, zaprojektowanym przez Annę Met, jest samowar, a nawet kaflowy piec. Zamiast Czechowowskiej melancholii z teatralnych stereotypów reżyser woli bowiem pokazać, jak buzują ludzkie nadzieje i emocje. Oglądamy dwugodzinną reżysersko-aktorską szarżę. Aktorzy grający postaci dramatu nie przeżywają jak kazał twórca psychologicznego teatru Stanisławski – tylko bawią się rolami, tak jak Wyrypajew bawi się teatrem. Do walki o serce Heleny zrywa się nawet zazwyczaj smętny tytułowy bohater, równie głośny i dynamiczny jak Astrow – protoplasta ekologów.

Kreowanego z pietyzmem akademickiego realizmu nie trzeba brać dosłownie, o czym świadczy niemal hipsterski neon o treści „Wujaszek Wania”. Powstało przedstawienie będące ironiczną odpowiedzią na czasy, kiedy widzowie mogą czuć się znużeni eksperymentami, wulgaryzmami i nagością. A przecież nie oglądamy spektaklu „jak w starych dobrych czasach" – tylko przewrotny żart na temat współczesności, gdy lasy zagrożone są wycinką, kiedy ludzie nie są szczęśliwi we własnym domu i myślą o ucieczce. A jeśli nawet nie wyjeżdżają – znowu nie czują się szczęśliwi.

Zespół

Reżyseria: Iwan Wyrypajew

Autor: Antoni Czechow, przekład: Jarosław Iwaszkiewicz

Scenografia: Anna Met

Kostiumy: Katarzyna Lewińska

Muzyka: Jacek Jędrasik, Marek Kępa

Reżyseria świateł: Sergei Vasilew

Obsada

Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Karolina Gruszka/Magdalena Różczka, Marta Kurzak/Ewelina Pankowska, Anna Nehrebecka, Dariusz Chojnacki, Marcin Jędrzejewski, Szymon Kuśmider, Andrzej Seweryn, Maciej Stuhr

CMS BYCMS by tenka.pl