zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Wyjeżdżamy

DATA   GODZINA   MIEJSCE
14 grudnia 2018
15 grudnia 2018
  17:00
18:00
  Teatr Łaźnia Nowa — Duża Scena
Zdjęcie
(6)

Autor

Hanoch Levin

Produkcja

Nowy Teatr

CZAS TRWANIA

210 min.

Bilety

120 / 90

13 lat temu Krzysztof Warlikowski wystawił w TR Warszawa „Kruma” Hanocha Levina, dokonując przełomu repertuarowego w swojej twórczości. Zamiast antycznych i szekspirowskich tragedii pokazał w groteskowej, chwilami telenowelowej formie, kryzys wieku średniego współczesnego antybohatera i narodziny artysty.

W montażu sztuk Levina i „Nigdy już tu nie powrócę” Tadeusza Kantora, Warlikowski tworzy przejmującą opowieść o sobie, rówieśnikach, swoich aktorach, własnych oraz widzów zmaganiach z czasem. Jedynym stałym punktem labilnej rzeczywistości jest dom pogrzebowy, skąd trumny kolejnych bohaterów odpływają w niebyt jak łódź Charona. Widzowie niczym żałobnicy mogą wtedy odmówić podczas „komedii na osiem pogrzebów” – „Wieczny odpoczynek”. Po ludziach zostają gabloty pełne pamiątek i kalekie mowy pogrzebowe. Rzecz dzieje się w Izraelu, ale perspektywa jest polska. Aktorka, która wyjechała z Polski, wspomina, że doradzali jej to wszyscy widzowie. Oglądając „Kruma”, mogli się cieszyć nowoczesnością lub możliwością zmiany – partnera, pracy, kraju, płci. Teraz przestają wierzyć, że ojczyzna może być ziemią obiecaną.

Emigracja wewnętrzna czy do Londynu nie rozwiązuje sprawy. Nie ma systemu, który uwolniłby nas od nas samych. Bohaterowie Warlikowskiego są niewolnikami z paszportami: niewolnikami przeszłości swojej i kraju, nieudanych związków, nieszczęśliwych rodzin, depresji i przemijania. Nie ma gdzie uciec również dlatego, że świat który chce być trendy i wymaga od nas hollywoodzkich uśmiechów w stylu „selfie” coraz częściej staje się globalnym telewizyjnym studiem z nieustanną transmisją pogrzebów. Dlatego warto pozostać sobą, życie jeść łyżeczką i smakować każdy jego aromat.

Zespół

Reżyseria: Krzysztof Warlikowski

Autor: Hanoch Levin, na podstawie „Pakujemy manatki" („Orzej mizwadot")

Tłumaczenie: Jacek Poniedziałek

Opracowanie tekstu: Krzysztof Warlikowski, Piotr Gruszczyński

Scenografia, kostiumy: Małgorzata Szczęśniak

Muzyka: Paweł Mykietyn

Reżyseria światła: Felice Ross

Ruch: Claude Bardouil

Animacja i wideo: Kamil Polak

Dramaturgia: Piotr Gruszczyński

Współpraca dramaturgiczna: Adam Radecki

Charakteryzacja i fryzury: Monika Kaleta

Koprodukcja: Théâtre National de Chaillot (Paryż), Comédie de Clermont-Ferrand, CULTURESCAPES Switzerland, Greek Festival (Ateny), Théâtre de Liège, Bonlieu Scène Nationale (Annecy)

Obsada

Agata Buzek, Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Dorota Kolak, Monika Niemczyk, Maja Ostaszewska, Jaśmina Polak, Magdalena Popławska, Andrzej Chyra, Bartosz Gelner, Maciej Gąsiu Gośniowski, Wojciech Kalarus, Marek Kalita, Rafał Maćkowiak, Zygmunt Malanowicz, Piotr Polak, Jacek Poniedziałek

CMS BYCMS by tenka.pl