zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Jumpcore

DATA   GODZINA   MIEJSCE
15 grudnia 2018
  15:00
  MOS Małopolski Ogród Sztuki
Zdjęcie
(4)

Reżyseria

Paweł Sakowicz

Autor

Paweł Sakowicz

Produkcja

Paweł Sakowicz

CZAS TRWANIA

60 min.

Bilety

50 / 30

Paweł Sakowicz należy do najciekawszych postaci nowego polskiego tańca. Jego pierwszy solowy spektakl „Bernhard” był inspirowany muzycznością dzieła austriackiego pisarza. Taki kontakt z literaturą tancerza i choreografa to nie przypadek: Sakowicz nie ukrywa, że zaczyna swoją pracę nie na scenie czy na parkiecie tylko z kartką papieru, serfując w Internecie bądź czytając książki.

Bezpośredniej inspiracji do powstania „Jumpcore” dostarczyła biografia Freda Herko, kultowego amerykańskiego tancerza, znanego m. in. z wczesnych filmów Andy’ego Warhola, który zakończył swój kameralny performance samobójczą śmiercią. Jednym z pytań, jakie niosą niekonwencjonalne układy choreograficzne jest to, czy był to ruch zaplanowany czy całkowicie spontaniczny?

Fred Herko wziął bowiem kąpiel, włączył „Mszę Koronacyjną” Mozarta i zaczął tańczyć nago w salonie przyjaciela. Kilkakrotnie zbliżał się do otwartego okna. Kiedy wybrzmiał „Sanctus” – wziął rozbieg i wyskoczył przez okno apartamentu mieszczącego się na piątym piętrze przy nowojorskiej Cornelia Street. Bo przecież każdy tancerz baletowy ma wrażenie, że potrafi latać, a unosząc się w powietrzu – lata rzeczywiście, choćby tylko przez chwilę.

W praktyce performance Sakowicza to wariacja na temat skoków – od baletowych po rave’owe. Patrząc na nie można znaleźć odpowiedź na pytanie, czy da się tańczyć szybko bez ograniczeń, jednocześnie zachowując jak najwięcej energii? Czy istnieje taki rodzaj ruchu, który zamienia ciało w energetyczną maszynę? Paweł Sakowicz nią jest.

 

Zespół

Choreografia i taniec: Paweł Sakowicz

Dramaturgia: Mateusz Szymanówka

Muzyka: Indecorum

Kostium: Doom 3k

Światło: Jędrzej Jęcikowski

Produkcja: MAAT Festival przy wsparciu Scena Tańca Studio i Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Praca pochodzi z kolecji Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki.

Obsada

Paweł Sakowicz

CMS BYCMS by tenka.pl