zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Strach

DATA   GODZINA   MIEJSCE
14 grudnia 2018
  21:00
  Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie — Duża Scena
Zdjęcie
(7)

Reżyseria

Małgorzata Wdowik

Autor

Robert Bolesto

Produkcja

TR Warszawa

CZAS TRWANIA

60 min.

Bilety

65 / 40

Projekt powstał pod szyldem Młody TR, w ramach którego TR Warszawa wspiera rozwój młodych utalentowanych twórców. Małgorzata Wdowik postanowiła zrobić spektakl o tytułowym strachu i o tym jak przeżywamy coraz częstsze lęki. Strach pojawia się w mgnieniu oka. Oddech przyśpiesza. Dłonie stają się lepkie. Ciało sztywne. Czas zwalnia.
Reżyserka od początku założyła, że opowiadanie o strachu wyłącznie za pomocą słów nie wyczerpuje tematu, dlatego trzeba pokazać towarzyszące strachowi doznania. Z tych powodów ważny stały się dla niej dźwięk oraz strona wizualna, która najmocniej łączy się z doznawaniem stanów lękowych przez młode pokolenie.
Lęki łączą się z obrazami, dźwiękami, zapachami bardziej niż historia strasznego zdarzenia. Tak zbudowane zostało doświadczenie grupy aktorów przebywających głównie w ciemnościach.
Kanwą scenariusza były opowieści ludowe, motywy popkulturowe, wspomnienia rodzinne i doświadczenia polityczne. To one sprawiają, że zamiast poczucia stabilizacji bohaterowie bujają między fantazją a koszmarem sennym, w którym najważniejsza staje się walka o swój strach. To pod jego presją działają, co najgorsze, nie zdając sobie z tego często sprawy. Strach to także element polityki – w społeczeństwie, w rodzinie. Lęk dyscyplinuje jednostkę, trzyma w ryzach z obawy przed powtórką koszmaru, który może być tylko wyobrażony, tymczasem oznacza przekroczenie dozwolonej granicy.
Niezwykle ważna jest warstwa dźwiękowa spektaklu, ponieważ widzowie oglądają go ze słuchawkami na uszach, przez które przekazywana jest specjalnie przygotowana warstwa audialna.
W sztuce wykorzystano parafrazę fragmentu tekstu piosenki Ludwika Starskiego „Ach śpij, kochanie” oraz „Babilońską kołysankę” w tłumaczeniu Jacka Telengi.

Zespół

Reżyseria: Małgorzata Wdowik
Tekst: Robert Bolesto
Dramaturgia: Joanna Ostrowska
Scenografia: Tomasz Mróz
Kostiumy i wideo: Dominika Olszowy
Reżyseria światła: Aleksandr Prowaliński
Reżyseria dźwięku: Katarzyna Szczerba
Konsultacja choreograficzna: Ramona Nagabczyńska

Obsada

Dobromir Dymecki, Monika Frajczyk, Cezary Kosiński, Piotr Trojan, Agnieszka Żulewska

CMS BYCMS by tenka.pl