zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Trzy siostry

DATA   GODZINA   MIEJSCE
10 grudnia 2018
  21:30
  Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie — Duża Scena
Zdjęcie
(9)

Reżyseria

Jędrzej Piaskowski

Autor

Antoni Czechow

CZAS TRWANIA

130 min.

Bilety

65 / 40

Przystępując do prac na inscenizacją klasycznego dramatu Antoniego Czechowa, twórcy spektaklu zadeklarowali powrót do pierwotnych założeń autora. Sztuka bywała bowiem grana często, wbrew jego intencjom, jako sentymentalny dramat ze sfer prowincjonalnych.

Jędrzej Piaskowski używa związanych z taką stylistyką klisz, by je ośmieszyć. Idzie w górę rzadko widywana ostatnio kurtyna, mamy taniec z samowarem, zaś na początku celowo anachroniczne wprowadzenie Nataszy, które daje spektaklowi cudzysłów powrotu do przeszłości, a de facto ostrzega przed recydywą „jedynej, słusznej narracji”.

Spektakl uwypukla to, że Czechowa cechuje krytyczne spojrzenie na sytuację społeczno-polityczną i radykalny sprzeciw wobec hipokryzji, wygodnictwa i głupoty elit nierozumiejących wagi swojej społecznej funkcji oraz wynikających z niej powinności. Zatopieni w banalnych, uczuciowych problemach bohaterowie Czechowa zasłaniają się nigdy niewprowadzanymi w życie planami, przebrzmiałymi frazesami o wartości pracy i równości społecznej. Zgadzają się na własną niemoc i wpychanie ich – zwłaszcza kobiet – w przymus konwenansu, który zostaje ośmieszony także w planie teatralnych konwencji.

Nie da się pominąć kontekstu historycznego carskiej Rosji XIX wieku, okupującej Warszawę, o czym mowa jest pośrednio w sztuce Czechowa. Elity przesypiają swój czas, gdy panoszy się cenzura, a rządy stają się coraz bardziej despotyczne.

Zespół

Reżyseria: Jędrzej Piaskowski

Autor: Antoni Czechow, przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska

Dramaturgia: Hubert Sulima

Scenografia i reżyseria świateł: Aleksander Prowaliński

Kostiumy: Hanka Podraza

Choreografia: Katarzyna Sikora

Muzyka: Jan Tomza-Osiecki

Obsada

Magdalena, Sztejman, Edyta Ostojak, Lidia Olszak, Jolanta Rychłowska, Daniel Dobosz, Wojciech Rusin, Maciej Grubich, Paweł Kos, Daniel Salman, Janusz Łagodziński

CMS BYCMS by tenka.pl