zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Pluton p-brane

DATA   GODZINA   MIEJSCE
9 grudnia 2018
10 grudnia 2018
  19:00
21:00
  Teatr Łaźnia Nowa — Mała Scena
Zdjęcie
(6)

Reżyseria

Mateusz Pakuła

Autor

Mateusz Pakuła

CZAS TRWANIA

90 min.

Bilety

50 / 30

Pluton: do niedawna dziewiąta planeta Układu Słonecznego, dziś zaledwie plutoid lub, co gorsza, planeta karłowata. Gdy w 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi pełnoprawny status planety, niejedna osoba uroniła łzę. Historia Plutona miała przecież tak piękne początki.

W spektaklu „Pluton p-brane” Mateusz Pakuła doprowadza do szeregu fikcyjnych, choć prawdopodobnych spotkań między dwoma odkrywcami Plutona – Percivalem Lowellem i Clyde’em Tombaughem. Lowell przeczuwał istnienie dziewiątej planety, Tombaugh w 1930 roku dokonał jej historycznego odkrycia. „To będzie historia, która się wydarzyła i która jednocześnie się raczej nie wydarzyła. To znaczy, owszem, bazuje na biografii, żywi się tak zwanym prawdziwym życiem prawdziwego człowieka, który naprawdę istniał, ale jednocześnie pozwala sobie na wiele zmyśleń” – czytamy w didaskaliach.

Pakuła w eskapistycznym geście oddala się od naszego „tutaj i teraz”, by zawiesić wzrok na pięknie wszechświata. Może dzisiejsza rzeczywistość, gorąca politycznie i nieprzyjemna społecznie, skłania do tego, aby przyjrzeć się sprawom, które są większe od nas?

„Pluton p-brane” jest debiutem reżyserskim dramatopisarza i dramaturga Mateusza Pakuły.

Zespół

Tekst i reżyseria: Mateusz Pakuła

Scenografia i kostiumy: Justyna Elminowska

Muzyka: Zuzanna Skolias, Antonis Skolias

Choreografia: Cezary Tomaszewski

Reżyseria światła i wideo: Marcin Chlanda

Inspicjent: Marcin Stalmach

Obsada

Mikołaj Karczewski, Jan Peszek, Zuzanna Skolias

CMS BYCMS by tenka.pl