zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Cząstki kobiety

DATA   GODZINA   MIEJSCE
6 grudnia 2019
7 grudnia 2019
  19:00
20:00
  Teatr Łaźnia Nowa / Duża Scena
Zdjęcie
(10)

Reżyseria

Kornél Mundruczó

Autor

Kata Wéber

Produkcja

TR Warszawa

CZAS TRWANIA

150 min.

Bilety

110 / 90

Kolejny polski znakomity spektakl Kornéla Mundruczó, światowej sławy reżysera filmowego i teatralnego, który „Nietoperzem”, poprzednią realizacją w TR Warszawa, wygrał Boską Komedię w 2013 roku.
Węgierski reżyser tym razem skorzystał ze swojego filmowego kunsztu, by połączyć teatralną tkankę żywego planu z fascynującymi ujęciami realizowanymi w teatrze przez utalentowanych aktorów. Rzadko się zdarza, by zagraniczni artyści z tak dużym wyczuciem weszli w skórę Polaków, odsłaniając ich dylematy związane z tematem narodzin, małżeństwa, związków międzyludzkich, rodziny, ale i rodzinnych napięć – na tle politycznym oraz generacyjnych nieporozumień. Fascynujące jest to, że Mundruczó czerpie z instrumentarium uważanych za podrzędne konwencji opery mydlanej, serialu, telewizyjnego tasiemca. A przecież uzyskuje efekt niezwykle wyrafinowany, który rodzi się na granicy pastiszu i reality show na wyciągnięcie ręki widza.
Dzięki autorce Kacie Wéber w centrum opowieści jest sytuacja kobiet walczących o prawo do decydowania o własnym życiu, realizowania swoich potrzeb, pragnień i aspiracji. Trzydziestoletnia Maja mierzy się z osobistym kryzysem. Aby wyjść z życiowego zakrętu i odrodzić się, musi zakwestionować całe dotychczasowe życie i na nowo zbudować relacje z bliskimi. Pytanie brzmi, czy znajdzie motywację, aby zawalczyć o siebie, i jaką cenę zapłaci za wyjście z życiowego zakrętu? Jednocześnie droga, którą przemierza Maja, jest drogą everywoman – każdego z nas, bo każdy z nas wie, co to jest miłość, wściekłość, rozczarowanie i uleczenie, kojarzone dziś z intymnością.

Zespół

Reżyseria: Kornél Mundruczó
Tekst i dramaturgia: Kata Wéber
Przekład: Jolanta Jarmołowicz
Asystent dramaturga: Soma Boronkay
Scenografia i kostiumy: Monika Pormale
Muzyka: Asher Goldschmidt
Reżyseria świateł: Paulina Góral
Asystentka reżysera: Karolina Gębska
Inspicjentka: Katarzyna Gawryś-Rodriguez
Tłumaczenie bieżące i pisemne: dr Patrycja Paszt
Asystentka scenografki, kierowniczka produkcji: Karolina Pająk
Asystentka kostiumografki: Małgorzata Nowakowska

Obsada

Dobromir Dymecki, Monika Frajczyk, Magdalena Kuta, Sebastian Pawlak, Marta Ścisłowicz, Justyna Wasilewska, Agnieszka Żulewska

CMS BYCMS by tenka.pl