zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Kobiety objaśniają mi świat

DATA   GODZINA   MIEJSCE
13 grudnia 2019
  19:00
  Teatr Nowy Proxima
Zdjęcie
(6)

Reżyseria

Iwona Kempa

Autor

Iwona Kempa

Produkcja

Teatr Nowy Proxima

CZAS TRWANIA

90 min.

Bilety

90 / 70

„Kobiety objaśniają mi świat”, spektakl odwołujący się do popularnych feministycznych esejów Rebekki Solnit „Mężczyźni objaśniają mi świat”, to opowieść pięciu kobiet – pięciu krakowskich aktorek z różnych pokoleń – które zmuszają do konfrontacji z ich perspektywą. Spektakl Iwony Kempy to narracja charakterystyczna dla czasów po #MeToo: mocna w swym wielogłosie, ale zaangażowana w jednostkowe kobiece doświadczenie.
Po sukcesie „Murzynów we Florencji”, który ironicznie ukazywał m.in. temat aborcji, reżyserka wraca do Teatru Nowego Proxima ze spektaklem stworzonym przez kobiety o kobietach i nie tylko dla kobiet. „Kobiety objaśniają mi świat” to manifest pokazujący radykalnie kobiecą perspektywę: stosunek do własnej cielesności, rolę kulturową czy funkcjonowanie w społeczeństwie męskiego przywileju, który sankcjonowany jest „W imię Ojca...”. Ta mozaika doświadczeń rozpięta jest między skrupulatnym opisem rzeczywistości a pełnym emocji widowiskiem. Spektakl opiera się na herstoriach, biografiach i autobiografiach, reportażach i badaniach. Tym samym artystki starają się stworzyć panoramę kobiecości, ale jednocześnie próbują uchwycić jednostkowe doświadczenie. Przedstawienie wibruje krzykiem – kobiet wkurzonych, zranionych, walczących, triumfujących. Słuszny gniew, wynikający z przemocy symbolicznej i agresji fizycznej, ubrany został w formę punkowych protest songów. Zwierzenia pięciu bohaterek przeplatają się z piosenkami PJ Harvey czy Patti Smith, ikon, które tworzą nową kobiecą mitologię.

Zespół

Reżyseria, scenariusz, opracowanie piosenek: Iwona Kempa
Piosenki: PJ Harvey, Patti Smith, Lesley Gore, 4 Non Blondes, Nina Simone
Aranżacja piosenek: Kinga Piekarz
Scenariusz: Anna Bas
Scenografia: Joanna Zemanek
Światło: Wojciech Kiwacz
Dźwięk: Tadeusz Sawka

Obsada

Anna Tomaszewska, Martyna Krzysztofik, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Katarzyna Galica, Alina Szczegielniak, Kinga Piekarz (gitara), Liliana Zienawa (perkusja)

CMS BYCMS by tenka.pl