zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Kowboje

DATA   GODZINA   MIEJSCE
11 grudnia 2019
  21:30
  Narodowy Stary Teatr / Duża Scena
Zdjęcie
(13)

Reżyseria

Anna Smolar

Autor

Michał Buszewicz

CZAS TRWANIA

125 min.

Bilety

70 / 50

Wiele mówi o wrażliwości teatru fakt, gdy twórcy uprzedzają wybuch społecznych problemów. Tak się złożyło, że przygotowany przez Michała Buszewicza tekst, oparty na rozmowach z nauczycielami, zgrał się z czasem ich tegorocznego strajku. Punkt wyjścia do pracy nad tekstem stanowiły wywiady – warsztaty z pedagogami, podczas których podjęto fundamentalne tematy poczucia misji, sukcesów, ale i frustracji, towarzyszących wykonywaniu zawodu nauczyciela. Jednocześnie scenariusz nawiązuje do biblii alternatywnej edukacji. To „Emil, czyli o wychowaniu” Rousseau, „Mistrz ignorant” Rancière’a i „Prawo dziecka do szacunku” Korczaka.
Ale nie mamy przecież do czynienia z formą udramatyzowanego reportażu z pokoju nauczycielskiego, wywiadówki czy klasówki. Teatralną formę nadaje tu metafora Dzikiego Zachodu, a stąd próba odpowiedzi na pytania, kto kogo kolonizuje oraz czy nieustający pojedynek pomiędzy nauczycielami, uczniami i ich rodzicami jest sposobem na pomyślne przeprowadzenie procesu wychowawczego.
Teatralny western opowiada także o przemocy instytucjonalnej i systemowej, której jako grupa zawodowa poddawani są nauczyciele, przenosząc ją później na relacje z wychowankami. Lubelski spektakl pokazuje, jak środowiskowe procesy wyabstrahowane z cywilizacyjnego i ludzkiego kontekstu stają się przyczyną dramatu jednostek i społecznej katastrofy. A wtedy typowe dla westernu starcie sił reprezentujących dobro i poświęcenie narażone są na klęskę wobec sprowokowanego mimowolnie zła.

Zespół

Tekst i dramaturgia: Michał Buszewicz
Reżyseria i dramaturgia: Anna Smolar
Scenografia i kostiumy: Anna Met
Opracowanie muzyczne i reżyseria świateł: Rafał Paradowski

Obsada

Justyna Janowska, Edyta Ostojak, Sonia Roszczuk, Jolanta Rychłowska, Daniel Dobosz, Maciej Grubich, Przemysław Gąsiorowicz

CMS BYCMS by tenka.pl