zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach

DATA   GODZINA   MIEJSCE
8 grudnia 2019
  19:00
  Narodowy Stary Teatr / Scena Kameralna
Zdjęcie
(4)

Autor

Michał Siegoczyński

CZAS TRWANIA

220 min.

Bilety

70 / 50

To spektakl, który w nieoczywisty, paradoksalny, groteskowy sposób opowiada historię i kształtuje tożsamość gliwickiej „małej ojczyzny”.
Jedną z „miejskich legend” miasta jest Zdzisław Najmrodzki, legenda peerelowskiego półświatka. Ukończył pięć klas szkoły podstawowej, miał szansę na karierę wojskową, chciał zostać kierowcą rajdowym, tymczasem stał się „królem złodziei” i mistrzem ucieczek.
Sprytny i bezczelny, wyrwał się z rąk wymiaru sprawiedliwości aż 29 razy, w tym dwa razy z gliwickiego więzienia. W 1989 roku wydostał się z aresztu przez podkop pod więziennym murem. W ucieczce pomagała mu matka i grupa zaufanych ludzi. Dodawał do tej listy także skorumpowanych funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Kradł, ale „tylko” towary luksusowe z Pewexów i delikatesów, pracując na legendę antykokomunistycznego Janosika. Powinien o nim powstać film. I powstał! Grany na scenie przez gliwickich aktorów.
Michał Siegoczyński ze słodko-gorzkich wspomnień ułożył historię o alternatywnym sposobie dochodzenia do wolności. Złodzieju, który był też poetą i wydał w więzieniu tomik. A po odzyskaniu przez Polskę wolności – planował uczciwe życie.
Autor miesza języki charakterystyczne dla Monty Pythona i Marka Koterskiego. A do scenariusza włączył postaci Tadeusza Różewicza, Lecha Wałęsy, Prymasa Glempa, Roberta de Niro i porucznika Borewicza, by wzmocnić historyczną i obyczajową barwę spektaklu oraz jego uniwersalność.

Zespół

Scenariusz i reżyseria: Michał Siegoczyński
Konsultacja dramaturgiczna: Martyna Wawrzyniak
Dokumentacja historyczna: Tomasz Ogonowski
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Sankowska
Muzyka: Kamil Pater
Ruch sceniczny:  Alisa Makarenko
Projekcje i światła: Michał Głaszczka
Kamery: Tomasz Wypych, Bartosz Dziuba

Obsada

Izabela Baran, Karolina Olga Burek, Przemysław Chojęta (gościnnie), Mariusz Galilejczyk, Aleksandra Maj, Dominika Majewska, Mariusz Ostrowski (gościnnie), Krzysztof Prałat, Michał Wolny

CMS BYCMS by tenka.pl