zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Panny z Wilka

DATA   GODZINA   MIEJSCE
10 grudnia 2019
  19:30
  Narodowy Stary Teatr / Scena Kameralna
Zdjęcie
(7)

Reżyseria

Agnieszka Glińska

Autor

Jarosław Iwaszkiewicz

CZAS TRWANIA

110 min.

Bilety

70 / 50

Agnieszka Glińska sięgnęła po arcymęski tekst Jarosława Iwaszkiewicza, podszyty homoseksualną zagadką, która ma korzenie w biografii pisarza, a widoczna też była w postawie głównego bohatera w filmie Andrzeja Wajdy, granego przez Daniela Olbrychskiego.
Ale Glińska podjęła klasyczny temat tylko po to, by wywrócić go na nice i zmienić perspektywę opowieści, a także ostateczny wydźwięk historii. Owszem, tak jak u Iwaszkiewicza, odwiedzający Wilko po 15 latach Wiktor przegląda się we własnych wspomnieniach i podejmuje próbę zrekonstruowania siebie samego. Ale gdy spotkanie z kobietami z jego przeszłości konfrontuje go z pustką i jałowością własnej egzystencji, bohaterki jego doświadczeń nie pozostają bierne. Nie chcą brnąć w depresję tak jak on, tylko przejmują narrację, by na nowo zdefiniować własną pozycję w życiu. Po to, by przestać być funkcją męskiej aktywności, tylko same o sobie decydować.
A gdy Wiktor rozbity na dwie sceniczne postaci popada w psychiczną dezintegrację – one zwycięsko rozliczają się z własnymi zaniechaniami. Konstruują na nowo swoją niezależność i przyszłość. Takie przewartościowanie męskiej opowieści i paradygmatu jest jednocześnie okazją do wielogłosowego teatralnego koncertu aktorek Starego Teatru, które przejmują we władanie scenę.

Zespół

Autor: Jarosław Iwaszkiewicz
Opracowanie i adaptacja: Marta Konarzewska
Reżyseria, opracowanie i adaptacja Agnieszka Glińska
Scenografia: Monika Nyckowska
Muzyka: Igor Nikiforow, Jerzy Rogiewicz
Reżyseria światła Jacqueline Sobiszewski
Kostiumy: Jagna Janicka
Konsultacje choreograficzne: Weronika Pelczyńska
Wideo: Franciszek Przybylski

Obsada

Aldona Grochal, Ewa Kaim, Paulina Puślednik, Anna Radwan, Dorota Segda, Szymon Czacki, Adam Nawojczyk, Jacek Romanowski, Natalia Kaja Chmielewska (AST), Robert Ciszewski (AST), Michał Balicki (AST), Stanisław Linowski, Przemysław Kowalski (AST)

CMS BYCMS by tenka.pl