zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Rewolucja, której nie było

DATA   GODZINA   MIEJSCE
8 grudnia 2019
  16:00
  Teatr Łaźnia Nowa / Mała Scena
Zdjęcie
(7)

Reżyseria

Justyna Sobczyk

Autor

Produkcja

Teatr 21

CZAS TRWANIA

135 min.

Bilety

70 / 50

Spektakl powstał jako bezpośredni odzew na protest osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców, który rozpoczął się w Sejmie 18 kwietnia i trwał do 27 maja 2018 roku.
Teatr 21 i reżyserka Justyna Sobczyk, pracujący od dawna z osobami z zespołem Downa i ich najbliższymi, nie mógł przejść obojętnie wobec tej dramatycznej sytuacji, która znalazła się w centrum zainteresowania Polaków, mediów i zakończyła wstrząsającym popisem pychy polityków, powołujących się na co dzień na chrześcijańskie zasady.
Reżyserka zdecydowała się przypomnieć wydarzenia w formie spektaklu-koncertu. Nie jest on rekonstrukcją wydarzeń, a raczej grą ze znaczeniami i emocjami, które towarzyszyły protestowi w Sejmie.
Autorzy i aktorzy doszli do wniosku, że protest zostawił po sobie nie tylko rozczarowanie i bolesne świadectwo marginalizacji potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ale także zapis solidarności. To transparenty, listy i pocztówki pisane do protestujących oraz przez nich samych. One również stanowią kanwę spektaklu. Ale najważniejsze są pytania padające ze sceny: o to, co wydarzyło się w parlamencie, o wizerunek osób z niepełnosprawnościami w Polsce i o to, czy środowisko osób z niepełnosprawnościami może się zintegrować we wspólnej sprawie. Bo dopiero wtedy będzie można mówić o rewolucji, jakiej do tej pory nie było.
Najbardziej wstrząsające jest to, że potrzeby osób z niepełnosprawnościami nie są wygórowane, tylko podstawowe. Tym większy szok wywołuje lekceważenie ich przez polityków.

***

Spektakl powstał w ramach projektu “Niepełnosprawność i społeczeństwo” realizowanego przez
Biennale Warszawa we współpracy z Teatrem 21 ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

 

 

Zespół

Spektakl powstał na podstawie improwizacji aktorskich

Reżyseria: Justyna Sobczyk
Dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
Scenariusz: Justyna Lipko-Konieczna, Justyna Sobczyk
Ruch sceniczny: Justyna Wielgus
Kostiumy, scenografia: Wisła Nicieja
Asystentka scenografki: Aleksandra Tomczyk
Reżyseria światła: Sebastian Klim
Muzyka na żywo: zespół Pokusa – Tymek Bryndal, Natan Kryszk, Teo Olter
Produkcja: Dagna Dąbrowiecka, Katarzyna Stępniak

Obsada

Beata Bandurska, Teresa Foks, Daniel Krajewski, Maja Kowalczyk, Barbara Lityńska, Aleksander Orliński, Martyna Peszko, Maciej Pesta, Aleksandra Skotarek, Magdalena Świątkowska, Piotr Sakowski

CMS BYCMS by tenka.pl