zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Trojanki

DATA   GODZINA   MIEJSCE
9 grudnia 2019
10 grudnia 2019
  17:15
19:00
  Teatr Łaźnia Nowa / Duża Scena
Zdjęcie
(7)

Reżyseria

Jan Klata

Autor

Eurypides

Produkcja

Teatr Wybrzeże

CZAS TRWANIA

150 min.

Bilety

90 / 70

Jan Klata po wielu latach powrócił do gdańskiego Wybrzeża, gdzie zrealizował niegdyś „H.”, pokazując na zgliszczach Stoczni Gdańskiej degenerację solidarnościowych elit. Teraz, poprzez „Trojanki”, bada kondycję polskiej demokracji, przyglądając się przebiegowi i skutkom wojny polsko-polskiej. Używa do tego metafory poniewieranych, poniżanych i gwałconych Trojanek, które połączone są wspólnym losem i kostiumem pod wodzą Hekabe (Dorota Kolak).
To ofiary zwycięzców trojańskiej wojny, o których nie powiedział wszystkiego, co dotkliwe Homer w „Iliadzie”. Klata skorzystał z wyjątkowości postawy i twórczości Eurypidesa, który stawiał ateńskim elitom trudne, niewygodne pytania i nie podsuwał łatwych odpowiedzi. W odróżnieniu od współczesnych mu tragików przełamywał konwencje tragediopisarskie i w sposób zupełnie nowy przedstawiał postaci kobiece, które stawały się protagonistkami utworów. Na ich tle oglądamy tych, którzy sposobem zdobyli miasto i nie chcą brać jeńców, bo ma się dokonać rzeź i „wymiana elit”. Wymowny jest obraz „ziemi jałowej”, wypełniającej całą scenę. Oglądamy polityczny cmentarz.
Zaskakująca jest groteska – fragment „Heleny” Eurypidesa z udziałem Katarzyny Figury. Dystansuje nas od grozy antycznych wydarzeń, wskazując, że nazbyt często dramatyzujemy wydarzenia, jakich jesteśmy nieumyślnymi sprawcami. Albo też nie jesteśmy już w stanie poświęcić wystarczająco dużo uwagi temu, co dramatyczne, ostateczne, bo świat i media gnają, a my wraz z nimi. I tylko teatr daje szansę na autokrytyczny namysł.

Zespół

Autor: Eurypides
Reżyser: Jan Klata
Przekład: Jerzy Łanowski
Współpraca dramaturgiczna: Olga Śmiechowicz
Scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek
Muzyka: Michał Nihil Kuźniak
Ruch sceniczny: Maćko Prusak

Obsada

Dorota Kolak, Sylwia Gór-Weber, Magdalena Boć, Małgorzata Brajner, Małgorzata Gorol, Michał Kowalski, Katarzyna Dałek, Grzegorz Gzyl, Robert Ninkiewicz, Jacek Labijak, Piotr Biedroń, Agata Bykowska, Cezary Rybiński, Magdalena Gorzelańczyk, Antoni Łaciński/ Marcel Pawłowski, Michał Jaros, Katarzyna Figura, Krzysztof Matuszewski

CMS BYCMS by tenka.pl