zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną

DATA   GODZINA   MIEJSCE
7 grudnia 2019
8 grudnia 2019
  23:00
17:00
  MOS Małopolski Ogród Sztuki
Zdjęcie
(4)

Reżyseria

Paweł Świątek

Autor

Dorota Masłowska

CZAS TRWANIA

90 min.

Bilety

70 / 50

Po premierze tego spektaklu Dorota Masłowska powiedziała, że nareszcie doczekała się właściwego odczytania swojej debiutanckiej powieści z 2002 roku. Dziś jeszcze dotkliwiej portretuje tak zwanych zwykłych Polaków, ich marzenia i obsesje. Jednocześnie „Wojna polsko-ruska” wystawiona przez Pawła Świątka to niezwykle udany powrót reżysera do prozy Masłowskiej i wysokiej formy, jaką prezentował w „Pawiu królowej” z Narodowego Starego Teatru.
Na sukces nowego spektaklu złożyło się powierzenie narracji znakomitym aktorkom, a zaskakujące ujęcie postaci Silnego wiele mówi nie tylko o ambicjach kobiet, ale i współczesnej Polsce.
Silny patrzy na kraj i świat jak na podwórko przy bloku. Dostaliśmy portret infantylnej, kibolskiej mentalności, która zatacza coraz szersze kręgi, niestety, również w polskiej polityce. Świątek, portretując blokersa, demaskuje również anachronizm Silnego, sięgając do sarmacko-barokowego imaginarium. Oglądamy kult siły i taniec śmierci. Tak żyć się nie da.
Wulgarność i naiwność głównego bohatera są tożsame z prostactwem Ubu, a mamy też wiele przykładów podwójnej moralności. Ostatni krzyk Silnego: „Osama cię zajebie za robienie laski eurocwelom!” zapowiada rzeczywistość zamachu na prezydenta Gdańska Piotra Adamowicza. Spektakl staje się wtedy prequelem największego politycznego dramatu 2019 roku, ale i wydarzenia, które postawiło pytanie o realny wpływ pokojowej rewolucji Solidarności na mentalność Polaków.

Zespół

Autor: Dorota Masłowska
Reżyseria: Paweł Świątek
Adaptacja, dramaturgia: Mateusz Pakuła
Scenografia, kostiumy: Marcin Chlanda
Muzyka: Dominik Strycharski 

Obsada

Katarzyna Zawiślak-Dolny, Marta Waldera, Natalia Strzelecka,  Karolina Kazoń,  Marta Konarska, Agnieszka Kościelniak

CMS BYCMS by tenka.pl