zamknij

Zamów Newsletter

PL
EN

Czartoryska. Artefakty

DATA   GODZINA   MIEJSCE
15 grudnia 2019
  15:00
  Narodowy Stary Teatr / Nowa Scena
Zdjęcie
(5)

Reżyseria

Mira Mańka

Autor

Mira Mańka, Piotr Froń

CZAS TRWANIA

70 min.

Bilety

50 / 30

Młoda reżyserka, studentka II roku Wydziału Reżyserii Dramatu, uznaje, że opowiadanie o niepodległości z perspektywy historycznej to za mało. Odrzuca przyjęcie martyrologicznej postawy i bada, jak inaczej można spojrzeć na rozpad kraju. Jak w miejsce „niepodległości” wprowadzić słowa o nieco innym zabarwieniu: niezależność, samodzielność, osobność.
Izabela Czartoryska desperacko zbiera każdy materialny skrawek polskości. Jej zakrawająca na obsesję kolekcja ma uratować ojczyznę, którą zrujnował narodowy egoizm. Jej dzieci, Adam Jerzy Czartoryski i Maria Wirtemberska, są siłą wciągnięte w szaleństwo desperackiego podtrzymywania narodowego ducha. Lecz czy niepodległość jest w ogóle możliwa, kiedy narodowymi bohaterami okazują się mali, bezbronni ludzie bez woli walki? Czy ze strzępków przedmiotów, zbieranych chaotycznie ze strachu przed zapomnieniem, da się ocalić Niepodległą?

 

***

MŁODZI W STARYM
W ubiegłym sezonie Narodowy Stary Teatr we współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych ogłosił konkurs, do którego zostali zaproszeni studenci II–V  roku oraz absolwenci dwóch ostatnich lat krakowskiej szkoły teatralnej. Młodzi twórcy otrzymali zadanie opracowania konspektu/scenariusza spektaklu związanego tematycznie z hasłem „Niepodległość”, rozumianym bardzo szeroko, także jako niezależne i autonomiczne poszukiwanie własnego języka artystycznej ekspresji w ramach przygotowanych teatralnych zdarzeń. Warunkiem było sięgnięcie do dzieł literatury polskiej.
Ostatecznie wybrano cztery propozycje, które stanowiły punkt wyjścia spektakli zaprezentowanych w ramach finałowych pokazów projektu na Nowej Scenie oraz w Strefie Be, a które następnie zostaną włączone do repertuaru Narodowego Starego Teatru.
Projekt Młodzi w Starym nawiązuje do tradycji baz@rtu, którego dwie edycje odbyły się w Starym Teatrze w latach 2004–2005. Ich celem jest wprowadzenie do Narodowego Starego Teatru studentów szkoły teatralnej, dając im szansę zaistnienia na profesjonalnej scenie. Główne zadanie projektu to oddanie głosu nowemu pokoleniu reżyserów, scenografów, aktorów i innych twórców teatru.

Zespół

Reżyseria i tekst: Mira Mańka
Dramaturgia i tekst: Piotr Froń
Scenografia i kostiumy: Wiktoria Kubat
Muzyka: Michał Lazar
Reżyseria światła: Paulina Góral
Asystentka reżyserki: Natalia Brajner

Obsada

Maciej Charyton, Magda Grąziowska, Beata Malczewska, Błażej Peszek, Przemysław Przestrzelski (AST), Szymon Wróblewski (AST), Magdalena Mączko (AST)

CMS BYCMS by tenka.pl